To już 15 lat. Stowarzyszenie Polskiej Kultury Jasna Góra w Tyraspolu

2019-10-12
UDOSTĘPNIJ:
To już 15 lat. Stowarzyszenie Polskiej Kultury Jasna Góra w Tyraspolu
Stowarzyszenie Polskiej Kultury Jasna Góra w Tyraspolu w Naddniestrzu świętowało 15-lecie działalności. Powstałe tam centrum kultury polskiej - wiele zawdzięcza mieszkańcom Podkarpacia, ale też innych województw. To wsparcie materialne, ale też różnego rodzaju wolontariat, np. medyczny. Stowarzyszenie działa na terenie Republiki Naddniestrzańskiej, czyli samoistnego państwa odseparowanego od Mołdawii. I wyjątkowo mocno angażuje się w odradzanie polskości na rubieżach jeszcze I Rzeczypospolitej.

Z Podkarpacia do Mołdawskiej Republiki Naddniestrzańskiej jedzie się aż kilkanaście godzin. W taka podróż wyruszyło ponad 30 osób z różnych zakątków Polski, w tym również z Podkarpacia. Cel był szczególny świętowanie 15-lecia powstania Towarzystwa Polskiej Kultury Jasna Góra.

Natalia Siniawska-Krzyżanowska od początku jest prezesem Towarzystwa Jasna Góra. Całe życie poświęciła odradzaniu polskości w dalekiej Mołdawii, a dokładnie w jej skrawku Naddniestrzu - państwie, które na arenie międzynarodowej nie jest uznawane. Polonia to docenia. Lekcje języka polskiego, zajęcia artystyczne cieszą się tu ogromnym zainteresowaniem.

Towarzystwo i prowadzone przez nie Centrum to wyspa polskości w tak odległym zakątku. Na terenach, które w Trylogii opisywał Sienkiewicz. Jubileusz pokazał jak bardzo Polacy rozsiani po całym świecie kochają Ojczyznę. Nad Dniestrem w Tyraspolu można było podziwiać polskiego poloneza, słuchać pieśni patriotycznych, religijnych, polskich.

Honorowym członkiem Towarzystwa Polskiej Kultury Jasna Góra w Naddniestrzu jest Marek Pantuła z Przemyśla. Pomoc ludziom w potrzebie jest jego życiowym credo. Zna potrzeby Polonii naddniestrzańskiej i systematycznie ja odwiedza. Cieszy go każda akcja humanitarna, którą udaje się tam zorganizować.

Na obchody 15-lecia do Tyraspola przyjechali szczególni goście profesor Piotr Grodecki i doktor Małgorzata Zarębińska. Ich koncert fortepianowy na cztery ręce uświetnił uroczystości. Tak samo jak prelekcje historyczne w centrum Jasna Góra. Dzięki projektom realizowanym wraz z polskim Senatem poprzez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie udało się na odległej ziemi stworzyć wyspę polskości.

Źródło:
Aktualności