Organizatorem wydarzenia jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie wraz z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, przy wsparciu finansowemu miasta Krosna.
Jak zaznaczyła Agnieszka Kaszczyszyn z RCKP w Krośnie, w sobotę scena tej instytucji przemieni się w Miasteczko Świętego Mikołaja, czyli „krainę magii i światła, radości i beztroski, taką, o której dzieci śnią po nocach, a dorośli wspominają przez lata”, zaś Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zamieni się w fabrykę piernika.
„Każdy będzie miał okazję poczuć coś wyjątkowego – ciepło, radość i tę magię, która łączy ludzi. Poprzednie edycje wydarzenia sprawiły, że rodziny co roku wracają do nas z uśmiechem i wspomnieniami. Mamy nadzieję, że w tym roku zabiorą ze sobą chwile, które ogrzewać będą w nawet najchłodniejsze zimowe wieczory” – zachęcają organizatorzy.
W Miasteczku świętego Mikołaja pojawią się iluminacje świetlne, zorze i biały pył, który będzie imitować śnieg. W tej bajkowej scenerii na dzieci i dorosłych czekać będą zabawy, warsztaty, piosenki, a nawet święty Mikołaj, który będzie rozdawał prezenty. Będzie tez spektakl, na który zaproszą artyści Teatru Jednej Miny.
„Co się wydarzy podczas spektaklu i animacji to póki co, wie tylko święty Mikołaj i jego pomocnicy. By mieć w oczach taki błysk, który tylko święta i święty Mikołaj mogą wyczarować, warto wziąć udział w zabawie, która jest już tradycją” – zaprosiła Kaszczyszyn.
Najmłodsi uczestnicy imprezy będą mogli zdobyć tytuł „Pomocnika Mikołaja”. Za każde uczestnictwo w warsztatach, grach, animacjach czy podejmując wyzwania, dzieci zdobywać będą pieczątki.
„To okazja do podzielenia się dobrym słowem i dobrem, ciepłem i uśmiechem oraz zdobycia cennych pieczątek, których komplet zamienia dziecko w najprawdziwszego pomocnika świętego Mikołaja” – wyjaśniła Kaszczyszyn.
Natomiast w pobliskim Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na uczestników czekać będzie fabryka piernika, gdzie w izbie z piecem będą wypiekane tradycyjne piernikowe ciasteczka, a dzieci i dorośli będą je dekorować.
„Tam pachnieć będzie tak, jak pachniały dawne święta, kiedy rodzice, a nawet dziadkowie byli mali. Wszyscy dekorować będą pierniki, tak pięknie, jak tylko potrafią, i robić ozdobne pudełka, żeby podarować je najbliższym” – zapewniają organizatorzy. Będzie można także w strefie wiedzy poznać tajniki tradycyjnego piernika.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.