Chciał sprzedać nosidełko dziecięce, a stracił 26 tys. zł

Iwona Rachwał 2024-11-20
UDOSTĘPNIJ:
Chciał sprzedać nosidełko dziecięce, a stracił 26 tys. zł
Chciał sprzedać nosidełko dziecięce, a stracił 26 tys. zł
Ponad 26 tys. złotych stracił 48-letni mieszkaniec Mielca, który na jednym z portali wystawił na sprzedaż nosidełko dziecięce. Oszust zainteresowany zakupem nosidełka, skontaktował się z mężczyzną za pomocą komunikatora. Aby sfinalizować transakcję przestępca wysłał mu link. Pokrzywdzony otworzył go i niestety umożliwił oszustowi dostęp do swojej bankowości elektronicznej. Policjanci przypominają - niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w internecie, nie otwierajmy podesłanych nam od nieznajomych osób linków i nie podawajmy żadnych danych.

Dla wielu z nas kupno i sprzedaż towarów oraz usług za pośrednictwem Internetu stało się codziennością, a coraz częściej zdarza się, że jest to też główna forma zawierania transakcji. Ten sposób robienia zakupów sprawia, że bez wychodzenia z domu, możemy cieszyć się nową rzeczą. Niestety należy pamiętać, że nie wszyscy są uczciwi.

Niestety 48-letni mieszkaniec Mielca padł ofiarą oszustwa internetowego. Mężczyzna poinformował funkcjonariuszy, że za pomocą jednego z serwisów ogłoszeniowych, wystawił na sprzedaż nosidełko dziecięce o wartości 65 złotych. Za pośrednictwem komunikatora, skontaktował się z nim nieznany mężczyzna, który był zainteresowany zakupem przedmiotu. Oszust, przesłał pokrzywdzonemu wiadomość z informacją, aby kliknął w przesłany link, który miał sfinalizować zakup.

Następnie po otworzeniu przez pokrzywdzonego linku, przestępca uzyskał dostęp do bankowości elektronicznej 48-latka i wykonał dwie transakcje. Mieszkaniec Mielca stracił 26 215 złotych.

Policja apeluje, aby podczas transakcji pieniężnych, zachować szczególną ostrożność. Korzystając z płatności internetowych, zwracajmy uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Nigdy, pod żadnym pozorem nie klikamy w otrzymane linki z rzekomym potwierdzeniem płatności wysłanym za pomocą komunikatorów społecznościowych lub wiadomości sms, tym bardziej nie podajemy swoich danych wrażliwych oraz loginów i haseł!

Źródło:
podkarpacka.policja.gov.pl