W Górze Ropczyckiej ruszyła budowa zbiornika przeciwpowodziowego

Beata Bartman 2024-11-18
UDOSTĘPNIJ:
W Górze Ropczyckiej ruszyła budowa zbiornika przeciwpowodziowego
Na początek duża inwestycja przeciwpowodziowa Wód Polskich, która ma ochronić Sędziszów Małopolski i miejscowości położone poniżej miasta. W Górze Ropczyckiej rozpoczęła się budowa zbiornika, który pomieści ponad 2 miliony 200 tysięcy metrów sześciennych wody. Koszt to ponad 33 miliony złotych, z czego 27 to dofinansowanie z funduszy unijnych.

Zbiornik przeciwpowodziowy "Góra Ropczycka" powstaje w naturalnym zagłębieniu terenu w sąsiedztwie drogi krajowej nr 94. Przygotowania do jego budowy rozpoczęły się w 2011 roku.

Zbiornik o powierzchni 58 hektarów będzie w stanie przechwycić i zmagazynować ponad 2 mln metrów sześciennych wody, głównym elementem obiektu będzie ziemna zapora czołowa o długości 468 metrów, do tego będzie wysoka na 6 metrów i szeroka na 8.


Koszt inwestycji to 33 miliony złotych. Jest niezwykle ważna, bo ma chronić Sędziszów Małopolski i położone poniżej wsie, które doświadczyły powodzi w 2010 i 2011 roku.  


Budowa zaczęła się dopiero teraz m.in na skutek lokalnych protestów. Pojawiła się nawet koncepcja budowy mokrego zbiornika, który dodatkowo mógłby pełnić funkcje rekreacyjne. W 2017 roku doszło do referendum w tej sprawie. Wody Polskie były przeciwne takiemu rozwiązaniu, bo suchy polder w większym stopniu zapewnia ochronę przeciwpowodziową.

Na podobne inwestycje wciąż czekają Ropczyce, dla których zagrożeniem jest rzeka Wielopolka.


Zbiornik w Górze Ropczyckiej ma być gotowy w marcu 2027 roku. Będzie drugim na Podkarpaciu - po wybudowanym w 2015 roku polderze w Kańczudze, który ma pojemność 3 milionów m3 wody.   

Źródło:
TVP3 Rzeszów