Podrzeszowska gmina Trzebownisko stawia na monitoring jakości powietrza

Beata Bartman 2024-11-05
UDOSTĘPNIJ:
Podrzeszowska gmina Trzebownisko stawia na monitoring jakości powietrza
We wszystkich miejscowościach właśnie zamontowano specjalne czujniki, które wskazują m.in stężenia groźnych dla zdrowia tzw. pyłów zawieszonych PM 10 i PM2,5, powstających m.in wskutek spalania śmieci czy węgla złej jakości. Każdy z mieszkańców może zdalnie w domu odczytać wyniki. Inwestycja z jednej strony ma chronić mieszkańców, z drugiej uświadamiać, że każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Gmina Trzebownisko ma 25 tys. mieszkańców, teraz każdy z nich może sprawdzić jakość powietrza w swojej miejscowości. W samym Trzebownisku czujniki zostały zamontowane na budynku miejscowej jednostki OSP i na budynku Domu Ludowego.


Magdalena Mytych, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Trzebownisko:

-Czujniki zostały zamontowane na jedenastu budynkach w naszej gminie, są to budynki szkół podstawowych i budynki domów ludowych. Jedenaście czujników monitorujących jakość powietrza i w miejscowości Nowa Wieś dwa czujniki monitorujące natężenie hałasu w pobliżu autostrady i lotniska.


Każdy z nich umożliwia odczytanie stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 iPM 10, sprawdzenie wilgotności powietrza, ciśnienia i temperatury.


Sławomir Porada, wójt gminy Trzebownisko

-Skupiamy się na mocnej edukacji mieszkańców, jak bardzo wielkim, dużym zagrożeniem dla zdrowia populacyjnego publicznego jest kwestia zanieczyszczonego powietrza, tego co spalamy w piecach i nie chodzi tu, aby karać i sankcjonować, ale żeby uświadamiać, że to jest dobro wspólne, którym oddychamy jako mieszkańcy.


Dane rejestrowane przez urządzenia są dostępne na stronie internetowej gminy. Wystarczy wybrać punkt pomiarowy. Wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji np. o wyjściu na zewnątrz - chodzi o osoby szczególnie narażone na działanie smogu - dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, czy osoby z chorobami układu oddechowego. Ale inwestycja jest też ważna z innego powodu.


Magdalena Mytych, Referat Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Trzebownisko:

-To też służy podniesieniu takiej świadomości mieszkańców, że to od nas i tylko od nas zależy, jaka ta jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, jest.


Gmina Trzebownisko uświadamia zagrożenia, ale odsyła też do WFOŚIGW i podpowiada mieszkańcom, że można skorzystać z dotacji na inwestycje w swoich gospodarstwach, mające wpływ na jakość powietrza.


Jerzy Janiec, doradca energetyczny WFOŚIGW:

-Na przedsięwzięcia termomodernizacyjne w budynkach jednorodzinnych, czyli jeśli ktoś myśli np. o wymianie starego pieca węglowego, tzw. kopciucha, jeśli ktoś myśli o ociepleniu budynku, wymianie okien, drzwi, modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody kolektory słoneczne, fotowoltaika, tego typu inwestycje.


To wszystko jest możliwe w ramach programu "Czyste powietrze".

Źródło:
TVP3 Rzeszów