Najwięcej emocji wywołała propozycja podniesienia i ujednolicenia opłaty za garaże nadziemne i parkingi podziemne, niebędące własnością wspólnoty mieszkaniowej. Do końca grudnia podatek to 1 złoty i 15 groszy, od 1 stycznia stawka wyniesie 11 złotych i 48 groszy groszy za metr kwadratowy. Skarbnik miasta tłumaczył, że podwyżki są wymuszone m.in. przez zmiany w prawie i wytyczne Ministerstwa Finansów z tym związane.
Podwyżka ma przynieść około 6 milionów złotych rocznie dodatkowego wpływu do kasy miejskiej. Te pieniądze mają być przeznaczone na podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta i podległych mu jednostek. Za przyjęciem nowych stawek zagłosowało 11 radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Rozwoju Rzeszowa.
Mateusz Maciejczyk - radny klubu KO, PSL:
"Parkingi podziemne, które są parkingami wspólnymi, w teorii nie będą tym podatkiem objęte, pod warunkiem, że nie będzie tam odrębnej własności na te miejsca postojowe, to jest też taka kluczowa informacja, która została dziś na sesji podana".
Przeciwnych zrównaniu stawek za garaże i parkingi podziemne oraz skali podwyżek było 7 radnych PiS.
Robert Kultys - klub radnych PiS:
"Miastu, tak mi się wydaje, powinno zależeć żeby raczej skłaniać mieszkańców i inwestorów, żeby sytuowali miejsca parkingowe pod ziemią, w garażach podziemnych, a nie żeby samochody stały na zewnątrz, to jest też polityka przestrzenna, tak kształtujemy przestrzeń naszego miasta".
Wśród 3 radnych, którzy w tej kwestii się wstrzymali był Jacek Strojny z klubu Razem dla Rzeszowa.
Jacek Strojny - wiceprzewodniczący Rady Miasta, radny klubu Razem dla Rzeszowa:
"Podwyższenie podatków jest najłatwiejszym co może zrobić administracja publiczna, z drugiej strony należy poszukiwać możliwości tam, gdzie jest to możliwe, oszczędności w funkcjonowania miasta".
To na przykład - zdaniem Klubu Razem dla Rzeszowa - liczba zastępców prezydenta czy wydatki na niektóre wyjazdy zagraniczne. W przypadku mieszkań wysokość podatku od nieruchomości wzrośnie do stycznia o cztery grosze za metr kwadratowy, do poziomu złotego i 19 groszy.
Od przyszłego roku więcej zapłacą też posiadacze samochodów dostawczych powyżej 3,5 tony, wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podwyżka wyniesie z 600 do 636 złotych za rok.
Podczas sesji były długoletni przewodniczący, a obecnie wiceprzewodniczący rady Andrzej Dec poinformował, że ze względów światopoglądowych po 20 latach opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej.
Andrzej Dec - wiceprzewodniczący Rady Miasta, radny KO:
"Dotyczy to kwestii aborcji, dla mnie aborcja do 12 tygodnia "na życzenie" - jest nie do przyjęcia".
Andrzej Dec zapewnił przy tym, że mimo wystąpienia z partii, nadal pozostaje radnym klubu Koalicji Obywatelskiej w rzeszowskiej Radzie Miasta.