Rzeszowskie mediacje z udziałem minister edukacji

Beata Wolańska 2024-09-26
UDOSTĘPNIJ:
Rzeszowskie mediacje z udziałem minister edukacji
Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w rzeszowskiej WSPiA. wydarzeniu z udziałem minister Edukacji Barbary Nowackiej i przedstawicieli kuratoriów oświaty z całej Polski wzięli udział uczniowie podkarpackich szkół, którzy przygotowują się do roli mediatorów albo mają już za sobą tego rodzaju doświadczenia.

Grupa mediatorów Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu to już kilkanaście osób, które od kilku lat współdziałają w rozwiazywaniu szkolnych konfliktów. Rozmawiając, słuchając i co ważne nie oceniając i nie stając po żadnej ze stron. Bo to podstawa pracy mediatora. Dziś zespół mediatorów z Jarosławia pokazał jak wygląda ich praca. W konkretnej sytuacji.

- Jeśli dobrze zrozumiałam Justyna nie oddała ci pieniędzy, które była ci winna za hotel…” - Przebiegowi tych mediacji przysłuchiwały się zespoły z kilkudziesięciu innych szkół. Ich liczba systematycznie rośnie. Bo coraz więcej osób ma świadomość, że to sprawdzony sposób na działanie w sytuacjach trudnych a często kryzysowych.

Wiesław Pałka, prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji - Ta liczba na pewno się zwiększa a klubów, takich które zdeklarowały, że działają aktywnie jest co najmniej czterdzieści. Na kongresie jest około 100 klubów negocjatorów rówieśniczych a pozostałe uruchamiają swoją działalność w innych szkołach.

To efekt pracy Podkarpackiego Centrum Mediacji czyli przeszkolonych 250 nauczycieli pedagogów i psychologów, którzy teraz przekazują swoje doświadczenia i wiedzę młodzieży.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki - Bardzo brakuje takich umiejętności, takich kompetencji miękkich, jak ja to określam, nawet takich umiejętności pracy w grupie, prowadzenia rozmów i dochodzenia do jakiegoś konsensusu wspólnie.

To jak mówiła dziś minister Barbara Nowacka Podkarpacie pod tym względem jest liderem i przykładem dla całej Polski.

Barbara Nowacka, minister edukacji - W edukacji obywatelskiej, która będzie obowiązującą podstawą programową dla nowego przedmiotu w 2025 roku, tam są już te elementy wiedzy praktycznej, takie umiejętności, których nabywać młodzież powinna. Między innymi właśnie kultura dialogu jest tam zaznaczona. I druga sprawa trwają prace nad ustawą o rzeczniku praw uczniowskich gdzie element mediacyjny będzie jednym z zalecanych mechanizmów.

Podkarpacki Kongres Mediacji odbył się już po raz dziesiąty w rzeszowskiej WSPiA.

Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA rzeszowskiej Szkoły Wyższej - Im więcej wyedukujemy młodzież w zakresie rozwiązywania konfliktów. Pokażemy im, że właśnie warto się dogadywać, warto deklarować sobie przyjaźń, a później jako dorośli ludzie mądrzejsi w rozwiązywaniu konfliktów będą mniej w klientami w sądach.

A już teraz mediatorskie szkolenia uczą młodzież jak spokojnie rozmawiać, argumentować i przyjmować argumenty innych. Co pomaga nie tylko w szkole czy grupie rówieśników, ale co najważniejsze w rodzinach.

Źródło:
własne