Salon Maturzystów na Politechnice Rzeszowskiej. Przyszły tysiące uczniów

Beata Bartman 2024-09-26
UDOSTĘPNIJ:
Salon Maturzystów na Politechnice Rzeszowskiej. Przyszły tysiące uczniów
Kilka tysięcy tegorocznych maturzystów z Podkarpacia skorzystało z zaproszenia Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" na tegoroczny Salon Maturzystów. To szansa na dobre przygotowanie się do matury i pomoc w wyborze wymarzonej uczelni oraz kierunku studiów. Wszyscy zainteresowani jeszcze jutro przez cały dzień na terenie Politechniki Rzeszowskiej mają szanse na spotkania z ekspertami m.in. z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

"Tu matura spotyka się ze studiami" - to hasło Salonu Maturzystów oddaje charakter wydarzenia. Zainteresowanie 18 edycją - organizowaną tradycyjnie na terenie Politechniki Rzeszowskiej jest ogromne, podobnie jak w poprzednich latach.


Salon Maturzystów jest organizowany w 15 miastach akademickich i adresowany do 100 tysięcy uczniów. To 200 prelekcji i warsztatów dotyczących przyszłorocznej matury. Ich uczestnicy mogą liczyć na informacje z pierwszej ręki, bo zajęcia prowadzą przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Prezentują się także uczelnie, co jest ważne dla wielu jeszcze niezdecydowanych, gdzie studiować.


Atutem tego spotkania jest to, że informacji udzielają pracownicy uczelni i studenci


Magdalena Tytuła, Fundacja Edukacyjna Perspektywy:

-To, co robimy wspólnie z uczelniami, pozwala młodym ludziom dotknąć tych uczelni, porozmawiać z ich przedstawicielami i dowiedzieć się, zadać pytania, które nurtują, zawsze kontakt z żywym człowiekiem jest czymś więcej, niż z ekranem komputera czy papierową wersją informatora uczelni.


Te podstawowe pytania ze strony tegorocznych maturzystów oczywiście dotyczą konkretnych kierunków studiów.


Jagoda Muszyńska-Pałys, doktorantka Politechniki Rzeszowskiej:

-Głównie pytają o zarządzanie, finanse i rachunkowość i logistykę, choć bardzo dużo pojawia się pytań o chemię oraz lotnictwo i kosmonautykę, o specjalność pilotaż.


Matura 2025 będzie nieco inna od tegorocznej ze względu na zmiany w podstawie programowej.


Lech Gawryłow, dyr. Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Krakowie:

-Niektóre lektury z języka polskiego zostały przesunięte na poziom rozszerzony, nie będzie - bo o tym się mówiło - testu z języka polskiego, na części rozszerzonej na języku obcym będą zadania rozumienia ze słuchu, wcześniej te zadania były tylko na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym czy dwujęzycznym.


Jeśli chodzi o wykłady dotyczące tego, jak przygotować się do egzaminu, największym zainteresowaniem cieszyły się te dotyczące matematyki.

Źródło:
TVP3 Rzeszów