Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Karolina Niezgoda/Anna Arciszewska 2024-09-05
UDOSTĘPNIJ:
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach
Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w podkarpackich lasach. Jest bardzo sucho. Wilgotność ściółki wynosi mniej niż 10 procent. To oznacza, że ryzyko pożaru jest bardzo duże. W większości przypadków odpowiada za nie człowiek. Lesnicy apelują o rozwagę. Od początku roku na Podkarpaciu doszło już do ponad 100 pożarów lasów. Za każdym razem akcja ratunkowa jest bardzo trudna.

Po wielu gorących i suchych dniach zagrożenie pożarowe w lasach niemal w całym kraju, także na Podkarpaciu, osiąga najwyższy możliwy stopień.

Z każdy kolejnym dniem ściółka leśna wysycha coraz bardziej. 


Leśniczy apelują - do lasów nie można wjeżdżać samochodami, motocyklami, quadami i blokować dróg pożarowych. Niestety, 9 na 10 pożarów lasu powodują ludzie. Ważne jest, aby umiejętnie reagować na każde nieodpowiedzialne zachowanie innych osób. Szczególnie należy zwracać uwagę na śmiecenie i rozpalanie ognisk w niedozwolonych miejscach.


Hydrolodzy zaznaczają, że problem suszy w najbliższych tygodniach będzie się powiększał, zwłaszcza na wschodzie Polski. Na tym obszarze suma opadów we wrześniu ma być poniżej normy.

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa/gov.pl/TVP3 Rzeszów