55-latka padła ofiarą oszustów. Straciła ponad 100 tys. zł

Monika Wojtaś 2024-08-28
UDOSTĘPNIJ:
fot. arch.
fot. arch.
Kolejne, tym razem niestety udane, oszustwo metodą "na brokera". Jego ofiarą padła 55-letnia mieszkanka powiatu niżańskiego. Zamiast pomnożenia swoich pieniędzy, kobieta straciła ponad 100 tys. zł.

55-latka sama zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Kobieta chciała zainwestować swoje pieniądze w kryptowaluty. Zgłaszająca przekazała, że przez kilka dni wcześniej, otrzymywała połączenia od osób podających się za przedstawicieli firmy, zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty. Osoby te przekazywały jej informacje, w jaki sposób kobieta może szybko pomnożyć swoje oszczędności.


W pierwszej kolejności, pokrzywdzona założyła konto na platformie kryptowalut, której reklamę zauważyła podczas przeglądania stron internetowych. Zachęcona obietnicami pewnego zysku, 55-latka podała swoje dane przy rejestracji a następnie otrzymywała połączenia od różnych osób, które polecały jej wykonanie przelewów. Niczego nieświadoma mieszkanka naszego powiatu, została zapewniona, że cyklicznie wpłacane przez nią środki wypracowują zysk, co mogła w każdej chwili zweryfikować na swoim koncie inwestycyjnym.


Następnie kobieta otrzymała polecenie zainstalowania dodatkowej aplikacji kryptowalutowej i dokonanie za jej pośrednictwem kolejnego przelewu środków, tym razem na kwotę 80 tys. zł. Po kontakcie z pracownikiem swojego banku, 55-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, w rezultacie, którego straciła ponad 100 tys. złotych.


Niżańscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

-Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

-Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;

-Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w internecie o tym podmocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;

-Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;

-Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;

-Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Źródło:
Podkarpacka Policja