Frekwencja wyborcza zdecyduje o liczbie mandatów w Europarlamencie

Beata Wolańska 2024-06-07
UDOSTĘPNIJ:
Frekwencja wyborcza zdecyduje o ilości mandatów w Europarlamencie
Niezależnie od programu, kandydaci jednym głosem zachęcają do udziału w wyborach. Przekonują, że liczy się każdy głos, bo frekwencja przełoży się na układ sił politycznych w Europarlamencie i na przyszłość całej Wspólnoty. Od frekwencji zależy też czy Podkarpacie może liczyć na dwa czy trzy mandaty.

W Parlamencie Europejskim zasiada 720 deputowanych. Polacy wybiorą w niedzielę 53 swoich reprezentantów. To oni nie tylko dyskutują o bieżących problemach Wspólnoty i szukają ich rozwiązań, ale kształtują też jej politykę głosując nad kolejnymi dyrektywami. Jak podkreślają politolodzy, właśnie dlatego udział w głosowaniu ma znaczenie/

Im więcej osób zagłosuje, tym bardziej reprezentatywny dla Polski będzie nowy układ polityczny w Europarlamencie. Od udziału w wyborach, co ważne, zależy też liczba mandatów w poszczególnych okręgach, m.in. na Podkarpaciu. Co znaczy, że przy wysokiej frekwencji Podkarpackie może mieć trzech swoich przedstawicieli w PE.

Pięć lat temu w okręgu nr 9 obejmującym całe Podkarpacie, na udział w głosowaniu zdecydowało się 44, 24 proc. uprawnionych. Przy średniej krajowej frekwencji 45, 68 proc. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju zdobyły poparcie przekraczające 5 proc..

Źródło:
TVP3 Rzeszów