Próba przemytu zabytkowych ikon przez przejście w Medyce

Karolina Ciesielska 2024-05-31
UDOSTĘPNIJ:
Próba przemytu zabytkowych ikon przez przejście w Medyce
Funkcjonariusze celno-skarbowi zarekwirowali na przejściu granicznym w Medyce dwie ikony. Obrazy pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku próbował nielegalnie przewieźć obywatel Holandii. Podobną próbę przemytu na polsko-ukraińskiej granicy udaremniono także w ubiegłym miesiącu.

Funkcjonariusze celno-skarbowi zarekwirowali na przejściu granicznym w Medyce dwie ikony. Obrazy pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku próbował nielegalnie przewieźć obywatel Holandii. Podobną próbę przemytu na polsko-ukraińskiej granicy udaremniono także w ubiegłym miesiącu. Ikony zostały znalezione podczas szczegółowej kontroli samochodu wjeżdżającego do naszego kraju z Ukrainy. Znajdowały się w bagażu podróżującego autem 55-letniego obywatela Holandii. Który mimo obowiązujących przepisów nie zgłosił przewożonych ikon do kontroli.

Edyta Chabowska, Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie - Według wstępnych opinii ikony datowane są na przełom XVII i XIX wieku i przedstawiają wizerunek NMP i św. Barbary. Wymagają one dalszych szczegółowych badań prowadzonych w ramach postepowania prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno - Skarbowy w Przemyślu.

Podobną próbę przemytu udaremniono także w ubiegłym miesiącu na przejściu w Korczowej. Ikonę o wymiarach 50 na 70 centymetrów znaleziono w wjeżdżającym do naszego kraju busie, którym kierował 58-letni obywatel Ukrainy. Obraz przedstawiający czterech męczenników Kościoła Prawosławnego pochodzi prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Zgodnie z przepisami każdy zabytkowy lub kolekcjonerski przedmiot wwożony na teren Unii Europejskiej musi zostać zgłoszony służbom celnym. Z kolei na wywóz zabytków musi być zgoda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego albo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Źródło:
własne