Tylko od stycznia do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wpłynęło ponad 7200 wniosków w programie "Czyste Powietrze". To tylko 600 mniej niż w całym ubiegłym roku.
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski podkreślał dziś w Dębicy, że tak znaczący wzrost zainteresowania programem Czyste Powietrze to przede wszystkim zasługa nowych, zdecydowanie wyższych kwot dofinansowania.
Kolejna korzyść, której nie da się przecenić, to poprawa jakości powietrza, bo mniej dymu, to mniej smogu. W Dębicy już to widać. To między innymi efekt współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z samorządami. Na Podkarpaciu tylko 12 gmin nie otworzyło jeszcze punktów konsultacyjnych Czystego Powietrza.
Sięganie po dotacje z programu Czyste Powietrze ma być jeszcze prostsze dzięki programowi LIFE Podkarpackie. To pieniądze dla samorządów na przeszkolenie urzędników, którzy wytypują potrzebujących wsparcia mieszkańców i krok po kroku pomogą im w złożeniu wniosku.
Dotychczas, w ramach programu Czyste Powietrze, tylko na Podkarpacie trafiło ponad miliard 100 milionów złotych. W skali kraju to 15 miliardów złotych. Pieniędzy nie zabraknie. Budżet programu do 2029 roku to 103 miliardy złotych.