FEVER to największa jak dotąd operacja, którą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zorganizowało we współpracy z Komendą Główną Policji. Służby na szeroką skalę uderzyły w sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim wyciągając na światło dzienne ich przerażającą działalność. Zatrzymanych doprowadzano m.in. do sądu rejonowego w Rzeszowie.
Podkom. Marcin Zagórski, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości:
"W ramach tej operacji funkcjonariusze skupili się na zatrzymaniu osób, które są podejrzewane o posiadanie, rozpowszechnianie, ale przede wszystkim o produkowanie treści zawierających seksualne wykorzystywanie osób małoletnich".
Były wśród nich również materiały z seksualnego wykorzystania dzieci w wieku niemowlęcym. Jak ustalili policjanci, bezwzględność tego świata przestępczego doprowadzała małoletnich do myśli samobójczych. Wśród sprawców byli bliscy ofiar, a nawet osoby zaufania publicznego.
Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1700 urządzeń i nośników danych. Do tego ponad 520 tys. plików wideo i zdjęć o charakterze pedofilskim. Znaleźli też narkotyki i broń bez pozwolenia. Tylko w Polsce zatrzymali 98 osób w wieku od 22 do 78 lat.
Operację FEVER wspierał Europol. Do współpracy polska policja zaprosiła funkcjonariuszy z 12 krajów europejskich i USA, ale też prokuraturę oraz Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych. W akcji na terenie Polski brało udział 600 policjantów i prokuratury z 10 miast, w tym z Rzeszowa. Wspólnie z policją niemiecką służby zamknęły jedną z największych pedofilskich platform streamingowych na świecie, na której w ostatnim czasie zalogowało się aż milion 800 tysięcy użytkowników z całego świata.
Z kolei wspólne działania z FBI pozwoliły dotrzeć do członków jednego z największych międzynarodowych forów w ukrytych w internecie, którzy wymieniali między sobą materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie osób małoletnich.
Międzynarodowa operacja FEVER doprowadziła do ustalenia i zatrzymania łącznie 166 podejrzanych.