Doświadczenie i młodość połączyły siły w cyfrowym świecie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 stali się nauczycielami dla seniorów. Tematem tej lekcji był Internet.
Tadeusz Kunc, Uniwersytet Trzeciego Wieku, UR:
-Trochę wspomnienia, trochę odmładza się człowiek – przypomina sobie jak to kiedyś było i porównuje co drzewiej, a co obecnie komputer, laptop czy smartfon - bez tych urządzeń trudno wyobrazić sobie współczesny świat.
Wiedzę o tym jak „googlować” i nie dać się wciągnąć w sieć pełną oszustw przekazywali seniorom uczniowie klas 7 i 8.
Amanda Salamon, uczennica Szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie:
-To jest fajne spędzenie czasu, ale też możemy nauczyć też seniorów, bo w tych czasach umiejętność korzystania z komputera jest ważna.
Nad przebiegiem spotkania, podczas którego seniorzy uczą się m.in. zakładać swoje pierwsze elektroniczne poczty oraz konta społecznościowe - czuwa pedagog.
Izabela Kamińska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie:
-Mamy rewelacyjną polską młodzież, ponieważ jest taki stereotyp, że młodzież jest roszczeniowa, że zapatrzona w te komputery, wykorzystajmy to właśnie w dobrym celu – niech nauczą starsze pokolenie obsługi tych komputerów.
„Międzypokoleniowa szkoła” odbywa się w ramach projektu realizowanego wspólnie przez Ministerstwa Cyfryzacji i Edukacji Narodowej. Najbardziej aktywne szkoły zostaną docenione – do wygrania są mobilne pracownie komputerowe.
Teresa Tylkowska, Uniwersytet Trzeciego Wieku, UR
-Ja myślę, że z roli ucznia nie wyrosłam i nie wyrosnę dlatego, że zawsze mnie ciekawił świat, przychodzimy, bo my się spotykamy nam potrzeba siebie.
W ministerialnym projekcie, który uczy także empatii i wzajemnego szacunku, bierze udział niemal 1600 szkół w całym kraju, również placówki z naszego województwa m.in. z Niebylca, Mielca, Majdanu Królewskiego i Grębowa.