Sztuczna inteligencja w rozwoju miasta. Konferencja w Rzeszowie

Tomasz Tracz 2025-03-20
UDOSTĘPNIJ:
Sztuczna Inteligencja w rozwoju miasta. Konferencja w Rzeszowie, fot. pixabay
Władze miasta Rzeszowa, we współpracy z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i firmą SAS zorganizowały konferencje poświęconą sztucznej inteligencji. Rozmawiali o tym w jaki sposób można wykorzystać AI do wsparcia rozwoju miast a także o nowych systemach, które mają ułatwić pracę przy zaawansowanych bazach danych.

Choć internetowe czaty czy generatory obrazów są najpopularniejszymi przykładami sztucznej inteligencji, warto pamiętać, że można ja wykorzystywać na miliony sposobów w służbie ludziom. Można z jej pomocą wspierać zarządzanie ruchem drogowym a nawet przewidywać awarie w mieście. W Rzeszowie sztuczna inteligencja już się sprawdza.

Marcin Deręgowski, zastępca prezydenta Rzeszowa - Analizujemy jak wyglądają potoki samochodów i na podstawie sztucznej inteligencji rozpoznawane są obiekty, np. pieszy w wysokim priorytecie, dzięki którym światła mogą się skracać, tak żeby priorytetyzować na przykład przejście.

Takie systemy mają usprawniać ruch na ulicach miasta i poprawiać bezpieczeństwo. Sztuczna inteligencja monitoruje w Rzeszowie również parkingi. Sprawdza czy kierowcy zostawiają swoje auta w dozwolonych miejscach i mierzy przy tym ich rotacje. Tych systemów mogłoby być więcej, ale na przeszkodzie stoi problem z fachowcami.

Paweł Sokołowski, firma SAS, współorganizator konferencji - Jest zbyt mało fachowców którzy mogą wdrażać nowe technologie i dzięki platformom które nie wymagają bardzo złożonej wiedzy informatycznej również można zrobić bardzo ciekawe analizy.

Takimi platformami są na przykład systemy no-code i low-code, które nie wymagają zaawansowanej wiedzy informatycznej ani umiejętności programowania. Choć te rozwiązania to nowość, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już uczy ich obsługi na swoich kierunkach.

Barbara Przywara, WSIiZ w Rzeszowie, współorganizatorka konferencji - My osadziliśmy je na naukach ekonomicznych na nauce związanej z zarządzaniem finansami, na naukach, które wiążą się w ogóle z zarządzaniem. To mają być specjaliści, którzy właśnie będą doradzać biznesom, doradzać jednostkom samorządowym, będą doradzać prowadzącym różnego rodzaju, czy podejmującym decyzje, właśnie w jaki sposób to wykorzystywać.

W biznesie wykorzystuje się zaawansowane systemy analizy danych, które pomagają podejmować trafniejsze decyzje i prognozować trendy rynkowe. Sztuczna inteligencja może wspomagać też ochronę środowiska, umożliwiać monitorowanie jakości powietrza, oszczędzać wodę czy udoskonalać gospodarkę odpadami.

Źródło:
TVP3 Rzeszów