Wystawa unikatowych dokumentów w łańcuckim Muzeum-Zamku

Krzysztof Kuchaj 2025-02-23
UDOSTĘPNIJ:
Wystawa unikatowych dokumentów w łańcuckim Muzeum-Zamku (fot. K. Kuchaj)
Wystawa unikatowych dokumentów w łańcuckim Muzeum-Zamku. Są to spisane na pergaminach przywileje wydawane od XVI wieku zarówno przez kolejnych właścicieli Łańcuta jak i polskich królów - Stefana Batorego, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego. Dotyczyły łańcuckich rzemieślników i organizowania w mieście jarmarków.

Najstarszy prezentowany na wystawie dokument pochodzi z 1567 roku. Jest to przywilej dla łańcuckiego cechu krawców, który regulował ich pracę i zasady życia. Są też przywileje wydawane aż do roku 1728 dla innych rzemieślników, między innymi stolarzy, bednarzy, murarzy i kuśnierzy.

Warto podkreślić, że przywileje te zostały zatwierdzone nie tylko przez rajców miejskich i właścicieli Łańcuta, ale także królów polskich, na przykład dokument wystawiony przez Stefana Batorego, który określał zasady dziedziczenia majątków mieszczańskich oraz zezwalał na organizowanie w Łańcucie dwóch jarmarków. Dotyczyły ich także inne królewskie przywileje.

Spisane na pergaminach dokumenty mają dziś ogromną wartość historyczną. Pozwalają bowiem poznać nie tylko życie dawnych mieszkańców Łańcuta, ale także dzieje Rzeczypospolitej i troskę jej władców o rozwój gospodarczy kraju.

Pochodzące ze zbiorów łańcuckiego zamku pergaminy przeszły niedawno konserwację. Na wystawie pokazywane są po raz pierwszy. Można je oglądać w dawnym kasynie urzędniczym ordynacji Potockich do 21 marca.

Źródło:
TVP3 Rzeszów