W Lutoryżu w powiecie rzeszowskim podsumowano projekt "Ratujemy"

Tomasz Tracz 2025-02-12
UDOSTĘPNIJ:
W Lutoryżu w powiecie rzeszowskim podsumowano projekt "Ratujemy"
To cykl szkoleń z pierwszej pomocy dla opiekunów i personelu 250 przedszkoli z całego Podkarpacia. W ubiegłym roku przeszkolono ponad 3200 osób.

To pierwsza, pilotażowa edycja programu, który ma przygotować osoby pracujące w przedszkolach do udzielenia podopiecznym pierwszej pomocy. W sytuacji zagrażającej życiu liczy się każda sekunda. Zaledwie 3 minuty są w stanie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, a nawet śmierci.


Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Zarząd Województwa Podkarpackiego:

-Skierowaliśmy ten projekt przede wszystkim do opiekunów do pedagogów, ale również do całej kadry przedszkolnej, która pracuje w danym obiekcie. Skorzystało z niego 250 przedszkoli.


Między majem a grudniem ubiegłego roku 30 ratowników przeszkoliło ponad 3200 osób. To przekłada się na poprawę bezpieczeństwa ponad 19 tys. dzieci uczęszczających do przedszkoli w całym regionie.


Karolina Serafin, ratownik, szkoleniowiec:

-Stawialiśmy duży nacisk na praktykę, przede wszystkim praktykę, zarówno tych podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, ale również prewencji zadławień, radzenia sobie w takiej sytuacji, ale też w stanach nagłych, chociażby padaczka, krwawienia z nosa i wiele innych tematów.


Ratownicy medyczni uczyli też podstaw prawnych oraz panowania nad emocjami przy udzielaniu pomocy.


Kamila Rzucidło, uczestniczka szkolenia:

-Najtrudniejszą sprawą są emocje, prawda, żeby szybko zareagować, oczywiście one na szkoleniu nie są trudne, bo to jest szkolenie, ale w momencie wypadku już dochodzą emocje, niepotrzebne nerwy, wtedy inaczej reagujemy.


Anna Materna, uczestniczka szkolenia:

-Przydatne jest, co mi się podobało to szkolenie z ratowania zadławienia. Proszę mi wierzyć, w przedszkolu jest to bardzo częsty przypadek wbrew pozorom i ja już kiedyś sama musiałam dziecko ratować.


W ramach projektu "Ratujemy", przedszkola dostały też w pełni wyposażone apteczki. Szkolenia zostały sfinansowane z budżetu samorządu województwa podkarpackiego, kosztowały ponad 163 tysiące złotych.

Źródło:
TVP3 Rzeszów