Działacze PSL o strategii wzmacniania krajowego potencjału obronnego

Beata Bartman 2025-01-20
UDOSTĘPNIJ:
Działacze PSL o strategii wzmacniania krajowego potencjału obronnego
Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego z regionu na konferencji w Rzeszowie mówili o strategii wzmacniania krajowego potencjału obronnego - o już zrealizowanych i planowanych miliardowych inwestycjach. Tylko w ubiegłym roku z budżetu państwa na zbrojenia trafiła rekordowa kwota 153 miliardów złotych. Spora część tej sumy to kontrakty i zamówienia dla firm z Podkarpacia - takich jak Huta Stalowa Wola, Dezmet, Gamrat czy Autosan.

Ze 153 miliardów złotych przeznaczonych w ubiegłym roku na zbrojenia, ponad 48 miliardów trafiło do Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przypominał dziś poseł Adam Dziedzic.


Z tych olbrzymich środków finansowych, które wzięła Polska Grupa Zbrojeniowa, około 50 procent trafia na Podkarpacie, dając nowe miejsca pracy, dając stabilność zakładom zbrojeniowym, dając możliwość ich rozwoju, dając ludziom pracę ale też wprowadzając nowoczesne technologie innowacje - mówił poseł Adam Dziedzic.


Podkarpacie staje się liderem produkcji zbrojeniowych. Niezwykle ważnych - jak przypominał dziś poseł Adam Dziedzic w sytuacji wojny za wschodnią granicą. Dzięki nim - jak podkreślał - Polska wysuwa się na pozycję lidera w NATO z trzecią co do wielkości armią po Stanach Zjednoczonych i Turcji. Niezwykle ważne, jak mówił poseł, jest to że środki na takie inwestycje trafiają do Polskich Zakładów Zbrojeniowych. Na Podkarpaciu skorzystać ma m.in. sanocki Autosan.

 

Docelowo potencjał tego zakładu to 700 pojazdów dla wojska w 2025 i docelowo produkcja 1000 pojazdów docelowo na rok. Świadczy to o tym, że potrafimy to robić i doprowadzamy do realizacji kontraktów przekazując środki finansowe - dodał poseł Dziedzic.


Poseł przypominał dziś m.in o miliardowych ubiegłorocznych kontraktach Huty Stalowa Wola. Niezależnie od nich planowany jest wzrost produkcji artyleryjskiej zamówienia na 150 tysięcy sztuk kalibru 155 mm na rok, łącznie z pozostałą amunicją od 200 do 220 tysięcy sztuk rocznie. Docelowo 50 procent środków na zbrojenia ma trafiać do polskich zakładów przemysłowych.

Źródło:
TVP3 Rzeszów