Do pożarów w okresie świątecznym dochodzi często z powodu nierozwagi, pośpiechu lub zaniedbania. Dlatego przygotowując czy podgrzewając świąteczne potrawy nie należy zostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy kuchence elektrycznej.
Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania czy domy należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą, po namoknięciu na deszczu czy śniegu, spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.
Drzewko choinkowe w domu powinno być ustawione w bezpiecznej odległości od kominków, pieców, grzejników, oraz od zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek płonących otwartym ogniem. Ponadto świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuszczać do ewentualnego zapalenia się ozdób nałożonych na świeczniki.
Jeśli jednak dojdzie do pożaru, najpierw należy odłączyć źródło zasilania. Następnie, jeśli w domu jest gaśnica, należy jej użyć. Jeśli gaśnicy nie ma, wtedy dopiero wykorzystać wodę do ugaszenia ognia.
Warto jednak pamiętać, że ogień na choince bardzo szybko się rozprzestrzenia i może być zbyt późno na reakcję. Dlatego przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo własne, domowników i sąsiadów, ewakuują się z budynku i dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Dużym zagrożeniem w okresie zimowym jest również tlenek węgla, czyli czad. Potencjalnymi źródłami generowania tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych są kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe. Dlatego należy zamontować w domu czujniki tlenku węgla i dymu, zapobiegając tragedii.