Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Beata Bartman 2024-12-03
UDOSTĘPNIJ:
Zmiany w programie "Czyste Powietrze"
Do wiosny 2025 r. nie będzie można składać nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Program przejdzie w tym czasie modernizację. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że działa w interesie wszystkich starających się o wsparcie, zapewnił też na terenie województw dotkniętych powodzią ruszą specjalne dotacje do termomodernizacji domów. Wstrzymanie naboru wniosków krytykuje opozycja. Poseł Ewa Leniart na konferencji w Rzeszowie mówiła że "niedoskonałości programu można było usunąć bez tak drastycznych decyzji uderzających w budżety m.in. mieszkańców Podkarpacia".

"Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy i termomodernizacyjny w Polsce. Oferuje dotacje na wymianę starych pieców czy docieplenie budynków. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, także na Podkarpaciu, stąd pytania o jego przyszłość. Według posłanki Ewy Leniart, na program zabrakło pieniędzy.

Były wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zwracał uwagę, że w programie już wcześniej wprowadzane były zmiany. Jednak nigdy nie wpłynęło to na jego ciągłość.

Wicemarszałek podkarpacki Karol Ożóg obawia się z kolei, że zawieszenie programu negatywnie wpłynie też na podobny, realizowany przez samorząd województwa, "Żyj i Oddychaj".

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska informuje, że zmiany w programie są konieczne. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, ale trzeba także ochronić zainteresowanych programem przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami, a w efekcie na przykład koniecznością zwrotu dotacji.

Od początku realizacji programu, całym kraju wpłynęło już ponad 1 milion wniosków o dotacje, na kwotę 37 mld zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Rzeszowie tylko w tym roku wypłacił 550 milionów złotych. W ramach reformy programu "Czyste Powietrze" pojawią się operatorzy, którzy będą przygotowywać wniosek oraz pomogą w realizacji do jej zakończenia, zgodnego z wytycznymi Funduszu.

Źródło:
TVP3 Rzeszów