Nowa wystawa w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich

Monika Wojtaś 2024-11-19
UDOSTĘPNIJ:
fot. arch.
fot. arch.
Kolekcję fajek ofiarowaną przez prof. Adama Grucę, uważanego za jednego z ojców polskiej ortopedii, można oglądać na wystawie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Zachowany do dziś zbiór przypomina o nietypowym hobby wybitnego lekarza.

Prof. Adam Gruca urodził się pod koniec XIX w. w prostej, chłopskiej rodzinie w Majdanie Sieniawskim, około 30 km od Jarosławia. Wyrósł na jednego z najbardziej cenionych ortopedów na świecie, z którym konsultowano nawet kwestie leczenia króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI.


Niezwykle zdolności wykazywał od dziecka. Dzięki pomocy i finansowemu wsparciu wielu osób ukończył gimnazjum w Jarosławiu i został wysłany na studia medyczne do Lwowa. W okresie międzywojennym związany był z ośrodkiem lwowskim, w 1945 roku osiedlił się w Warszawie, gdzie podjął się organizacji Instytutu Chirurgii Urazowej w tamtejszym szpitalu Dzieciątka Jezus.


Dzięki jego zabiegom powstały dwa nowe ośrodki chirurgii ortopedycznej: w Konstancinie i Otwocku. Ten ostatni szpital obecnie nosi jego imię.


Jako student medycyny pracował w szpitalach polowych podczas I wojny światowej, obrony Lwowa i wojny polsko-bolszewickiej. 20 lat później, we wrześniu 1939 roku, doktor Gruca został mianowany ordynatorem Szpitala Wojennego ulokowanego w gmachu głównym Politechniki Lwowskiej.


Prof. Gruca był również uzdolniony plastycznie. Nigdy nie rozstawał się z fajką, a w wolnym czasie kolekcjonował tego typu przedmioty, a nawet sam wyrabiał z drewna fajki autorskiej konstrukcji. W 1977 r. część swojego zbioru fajek profesor przekazał do zbiorów jarosławskiego muzeum.


Na specjalnie przygotowanej wystawie pokazanych zostało 21 fajek z ofiarowanej kolekcji. Jedną z ciekawszych fajek pokazanych na ekspozycji jest m.in. chińska fajka wodna z przełomu XIX i XX w. wykonana z nietypowego materiału, tzw. panktonu – stopu miedzi, niklu i cynku. Na obudowie korpusu wygrawerowane zostało przedstawienie dwóch Chińczyków łowiących ryby.


Wystawę można oglądać do połowy grudnia.

Źródło: