Drzeworyt - zapomniana technika artystyczna, której można nauczyć się w Płazowie

Karolina Małek 2024-09-16
UDOSTĘPNIJ:
Drzeworyt - zapomniana technika artystyczna, której można nauczyć się w Płazowie
Tej techniki artystycznej można nauczyć się w Centrum Drzeworytu w Płazowie. Sztuki drzeworytniczej uczy tam Józef Lewkowicz - artysta, który jako jedyny w Polsce odtworzył drzeworyty płazowskie z XIX wieku.

Drzeworyt Płazowski to tradycyjna technika artystyczna, głęboko zakorzeniona w historii i kulturze w miejscowości Płazów w roztoczańskiej gminie Narol. Początki drzeworytu płazowskiego sięgają pierwszej połowy XIX wieku, a w tym regionie drzeworyt zapoczątkował Mateusz Kostrzycki.

Technika drzeworytu polega na wydobywaniu wzorów z drewnianych bloków, co pozwala na tworzenie odbitek o różnej głębokości i teksturze. Typowe dla drzeworytu płazowskiego jest przedstawianie postaci religijnych i scen biblijnych. Ta technika jest czasochłonna, trudna i wymaga wiele cierpliwości.

Pan Józef odtworzył 14 drzeworytów płazowskich, zajął też pierwsze miejsce w konkursie "Zachowaj tradycje - (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz Drewno” organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tworzy autorskie drzeworyty i uczy młode pokolenia sztuki drzeworytniczej. Zwieńczeniem prac nad kultywacją tej zapomnianej techniki artystycznej jest Centrum Drzeworytu w Płazowie.

Centrum Drzeworytu w Płazowie mieści się w budynku starej szkoły podstawowej. Inicjatorami powstania Centrum były Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i gmina Narol.

Źródło:
TVP3 Rzeszów