Cyfryzacja i automatyzacja obejmują coraz więcej sfer życia. A podkarpackie firmy nie mają z tym problemów.
Paweł Lubiński, GC Energy - Branża IT jest u nas niesamowicie rozwinięta, przemysł 4.0 rozwijamy się świetnie. mamy firmy, które budują i pomagają wytwarzać choćby największe na świecie instalacje elektroenergetyczne tworzymy rozwiązania sztucznej inteligencji mamy świetny stos techniczny i naukowy radzimy sobie świetnie.
Ale rosną też związane z tym zagrożenia. I nie chodzi już tylko o uzyskanie dostępu do danych osobowych i ich wykorzystanie ale hackerskie ataki, które paraliżują funkcjonowanie całych firm czy instytucji. Dlatego równolegle z rozwojem cyberprzestrzeni i możliwości jakie daje musi pójść ochrona danych, które do niej trafiają. Także w ramach przygotowań do wejścia w życie związanej z tym unijnej dyrektywy.
Daniel Panek, Kancelaria MP Legal - Która powoduje że z perspektywy firm w Polsce będziemy mówić o około 32 tysiącach podmiotów które mimowolnie zostaną wciągnięte do czegoś takiego jak krajowy system cyberbezpieczeństwa i de facto to na tym polu wzrosną ich obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ich systemów informatycznych mówimy tu o systemach, które służą do komunikacji ale też automatyce przemysłowej.
Stąd kolejny już cybermeeting, którego współorganizatorem jest rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego a uczestnikami podkarpaccy przedsiębiorcy dla których ważne jest cyberbezpieczeństwo. I specjaliści, którzy na co dzień walcząc ze skutkami ataków hackerskich wiedzą też jak im zapobiegać. Aby chronić swoją część cyberprzestrzeni.
Piotr Zawada, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego - Myślę, że współczesny biznes po prostu nie przewidział takiej sytuacji w jakiej będzie musiał funkcjonować w naszych czasach. Myślę, że nie wszyscy przygotowali się na sytuację że jesteśmy jak otwarta książka dla hakerów, którzy są w stanie skutecznie ingerować w funkcjonowanie przedsiębiorstw w sposób bezkolizyjny.
W szkoleniu w Parku Naukowo Technologicznym w Jasionce wzięło udział ponad 70-siąt osób. A kolejne wykłady i prezentacje były poświęcone z jednej strony informatyzacji przedsiębiorstw i związanemu z tym unijnemu wsparciu. Z drugiej strony właśnie cyberbezpieczeństwu.