Centralny Port Komunikacyjny - szansą na rozwój gospodarczy i turystyczny regionu

Beata Bartman 2022-07-26
UDOSTĘPNIJ:
Centralny Port Komunikacyjny - szansą na rozwój gospodarczy i turystyczny regionu
Budowa 156 km nowych linii kolejowych i modernizacja 206 kilometrów już istniejących to inwestycje planowane na Podkarpaciu w ramach projektu jakim jest Centralny Port Komunikacyjny. Województwo ma zyskać szybkie połączenia kolejowe z resztą Polski, w tym z Warszawą. Podróż do stolicy ma się skrócić do 2 godzin 15 minut. Inwestycja, jak mówił dziś w Rzeszowie pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, to szansa na rozwój gospodarczy i wsparcie turystyki.

Dzięki budowie podkarpackiego odcinka trasy Via Carpathia podróż samochodem z Rzeszowa do stolicy skróciła się w tym roku do niecałych 3 godzin. Godzinę 40 minut jedzie się do Lublina. Kierowcy przyznają, że różnica jest ogromna.

Podróż pociągiem do Warszawy to niestety wciąż ponad 5 godzin. Nawet pendolino pokonuje te trasę w 4 godziny 19 minut i to przez Kraków, bo przejazd krótszą trasą na północ nie jest możliwy ze względów technicznych.

Szansą na skomunikowanie Podkarpacia z centralną Polską są inwestycje planowane w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Projekt zakłada powstanie 156 km nowych linii kolejowych. Zmodernizowanych zostanie ponad 200 kilometrów. 40-kilometrowy odcinek Rzeszów-Łętownia skróci podróż do stolicy. 24 połączenia dziennie ze stolicą ma zyskać Stalowa Wola, a podróż skróci się do godziny 25 minut. Zyskać ma cały przemysłowy obszar czwórmiasta, czyli także Nisko, Tarnobrzeg i Sandomierz.

Na głównym ciągu planowanej linii kolejowej pociągi pasażerskie mają jechać z prędkością do 250 km na godzinę. Do 2035 roku ma powstać linia kolejowa 122 Rzeszów-Brzozów-Sanok, strategiczna dla podkarpackiej turystyki.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego mówił w Rzeszowie, że ma świadomość jakie emocje budzą wywłaszczenia, ale jak mówił - bez nich nich w Polsce nic nie można by wybudować, a w tym przypadku zyskają tysiące ludzi, którzy dostaną możliwość szybkich połączeń do Warszawy, Poznania, Łodzi czy Trójmiasta. Przypomniał, że w Sejmie jest pakiet ustaw, które zmieniają zasady wypłaty rekompensat wywłaszczanym. Właściciel domu o wartości rynkowej miliona złotych dostanie dodatkowych 400 tysięcy.

Pierwszy odcinek Rzeszów - Jasionka jest na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. W przyszłym roku rozpoczną się prace dla odcinka na południe od Rzeszowa.

Źródło:
Aktualności