Mieszkańcy gminy Orły uczcili pamięć więźniów pierwszego transportu do Auschwitz-Birkenau

Jacek Borzęcki 2022-06-14
UDOSTĘPNIJ:
Mieszkańcy gminy Orły uczcili pamięć więźniów pierwszego transportu do Auschwitz-Birkenau
Gmina Orły upamiętniła mieszkańców wsi Wacławice i Trójczyce aresztowanych przez Niemców 3 maja 1940 roku. Byli działaczami niepodległościowego podziemia. Zostali uwięzieni najpierw w Tarnowie, później osadzeni w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W pierwszym transporcie do Auschwitz trafiło blisko 800 mężczyzn, głównie z terenu południowej Polski.

Po mszy odprawionej w intencji ofiar wojny, mieszkańcy gminy Orły przeszli w procesji na cmentarz w pobliskich Trójczycach. Inicjatorem upamiętnienia ofiar II wojny światowej z tych terenów jest 91-letni Izydor Miara. Jako 9-letni chłopiec był świadkiem aresztowania mieszkańców Trójczyc i Wacławic podczas uroczystości 3-majowych zorganizowanych 82 lata temu. Izydor Miara był więźniem czasów stalinowskich. Pomysł upamiętnienia, którym zainteresował radnych, podjęły miejscowe władze.

Komitetowi Budowy Pomnika pomógł Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Po przeprowadzeniu kwerendy w archiwach, poparł wniosek Komitetu i ufundował pamiątkową tablicę. Dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN zasugerował, aby odsłonięcie pomnika odbyło się właśnie 14 czerwca.

Jak szacują historycy, w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau zginęło od miliona do półtora miliona osób, w większości Żydów. Drugą pod względem liczebności grupą byli Polacy.

Źródło:
Aktualności