Orlęta założone wiosną 1947 roku w Rudniku nad Sanem były jedną z większych antykomunistycznych organizacji młodzieżowych. W całej Polsce było tysiąc takich inicjatyw skupiających około 11 tysięcy uczniów, harcerzy i studentów. Tworzyli tzw. II konspirację. Rudnickie Orlęta powstały z inicjatywy uczniów miejscowego gimnazjum.
Bogusław Wójcik, Oddział IPN w Rzeszowie - Była grupa bardzo liczna, ponad 100 osób, około 120 130 osób. Przeciętna organizacja w tamtym okresie liczyła kilkanaście osób w Polsce i działała przeciętnie 6 miesięcy.
Oni działali ponad dwa lata m.in. na terenie Niska, Stalowej Woli, Łańcuta, Rzeszowa i Brzozowa. Nie zgadzali się na aresztowania byłych członków Armii Krajowej i rozprowadzali antykomunistyczne ulotki. Nazwą Orlęta nawiązali do wystąpienia młodzieży polskiej w listopadzie 1918 roku we Lwowie.
Anita Gietka, Stowarzyszenie Kulturalnooświatowe „Rudnickie Orlęta” - Mieli zdecydowane poglądy i te poglądy wynieśli z domu, potajemnie urządzali akademie z okazji 3 Maja, 11 listopada te uroczystości, których już w Polsce nie można było obchodzić.
Lwowskie Orlęta były inspiracją nie tylko dla młodzieży z Rudnika, także z innych miast m.in. Gdyni, Torunia czy Łodzi. W latach 1944 1956 istniało w Polsce 972 organizacje niepodległościowe, które zrzeszały około 11 tysięcy młodych ludzi, uczniów, harcerzy i studentów.
Bogusław Wójcik, Oddział IPN w Rzeszowie - Walczyli o wszystko. Walczyli o wolność, sprawiedliwość, walczyli o Polskę, która dawałaby ludziom młodym takie perspektywy rozwoju. Mieli świadomość czym jest bolszewizm.
Niewielu z nich doczekało wolnej Polski. Podczas uroczystości, które zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalnooświatowe „Rudnickie Orlęta”, nagrodzono także dzieci, które brały udział w przeglądzie rysunkowym „Biały Orle Nasz”.