Międzynarodowy konkurs winiarski w Komborni

Marek Winiarski 2020-07-06
UDOSTĘPNIJ:
Międzynarodowy konkurs winiarski w Komborni
Kombornia koło Krosna na dwa dni stała się polską stolicą winiarstwa. To za sprawą Międzynarodowego Konkursu "Carpatian Vini". Branża od kilkunastu lat stale się rozwija, także na Podkarpaciu. Jednak ten rok może być dla właścicieli winnic bardzo trudny. W polskich winnicach powstaje blisko 13 milionów litrów wina.

Polskie winiarstwo rozwija się bardzo szybko. Podkarpacie, które było prekursorem przywracania upraw winorośli, dziś jest na piątym miejscu w kraju. Więcej upraw jest już w Małopolsce, na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, areał winnic został podwojony. Krajowe uprawy winorośli z zajmują teraz blisko 550 hektarów.

Na Podkarpaciu, winorośl uprawiana jest na blisko 50 hektarach. Wytwarzaniem wina na sprzedaż zajmuje się 34 producentów. Waśnie wina zrobione z owoców zebranych w latach ubiegłych, oceniało dziś w Dworze Kombornia, grono ekspertów. Na Międzynarodowy Konkurs Win "Carpatian Vini" nadesłano ich 124, z kilku krajów. W szranki stanęli także rodzimi producenci. Polskie wina stają się modne. Jedna czwarta produkcji trafia do markowych restauracji bądź sklepów. Pozostała część z prawie 13 milionów litrów wina jest wykorzystywana np. w enoturystyce. Do konkursów międzynarodowych przystępują producenci, którzy traktują winiarstwo jak biznes.

Zdaniem ekspertów, rok 2020 nie będzie dobry dla winiarzy. Ostatnie anomalie pogodowe spowodowały duże szkody w uprawach. Odbudowa winnicy trwa minimum dwa lata. Wyniki Międzynarodowego Konkursu Win poznamy jutro.

Źródło:
Aktualności