„Pola Nadziei” w Internecie. Żbiórka na budową przemyskiego hospicjum

2020-05-10
UDOSTĘPNIJ:
Przemyskie „Pola Nadziei” w Internecie
W Przemyślu z powodu epidemii nie mogła się odbyć piąta już akcja „Pola Nadziei” z przemarszem ulicami Starówki, rozdawaniem żonkili i kwestą na Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania”. Zbiórka na kolejne prace w placówce przeniosła się do Internetu. W przemyskim hospicjum opiekę ma znaleźć 60 chorych.

Hospicjum powstaje w pozyskanym za 1 procent wartości budynku dawnych koszar austro-węgierskich. Jego remontem zajmuje się „Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza” nawiązujące do tradycji Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy - jednej z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych.

Józef Bar - Nasza tradycja to wiele wieków opieki nad ludźmi chorymi, także w czasach epidemii, także w czas chorób zakaźnych. My w Przemyślu przygotowujemy budynek dla 60 chorych, obłożnie, terminalnie chorych, którzy powinni znaleźć tu godne miejsce opieki.

W pierwszym etapie remontu wykonana została, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego - między innymi rewitalizacja zewnętrzna budynku. Powstały też dodatkowe pomieszczenia.

Wiesław Morawski - Drugi etap, który teraz rozpoczynamy, już za moment, to realizacja zadań związanych z głęboką termomodernizacją, na które środki pozyskaliśmy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To głęboka właśnie termomodernizacja budynku z wykorzystaniem innowacyjnych technologii takich jak fotovoltaika, pompy ciepła. W tej chwili budynek wewnątrz ulega gwałtownym i szybkim remontom, przygotowaniu do tej inwestycji.

Epidemia pokrzyżowała plany przeprowadzenia kolejnej kwesty na ulicach Przemyśla. Zarząd Stowarzyszenia przygotował jednak inną możliwość wsparcia hospicjum.

Izabela Fac - Datki na centrum hospicyjno-opiekuńcze „Betania” można składać przede wszystkim przez Internet. Na stronie betania-lazarus.pl mamy zakładkę dotyczącą właśnie składki na centrum hospicyjne i tam przez wszystkie dni, nie tylko 10 maja, można składać datek na rozwój tego ośrodka.

Centrum hospicyjno-opiekuńcze chce rozpocząć działalność za dwa lata. Żeby tak się stało, konieczne będzie zdobycie 5 mln zł na trzeci etap inwestycji, czyli wykończenie wnętrz i wyposażenie obiektu w odpowiedni sprzęt.

Źródło:
Aktualności