6 milionów złotych na badania naukowe dla Podkarpacia

2020-02-07
UDOSTĘPNIJ:
6 milionów złotych na badania naukowe dla Podkarpacia
6 milionów złotych na badania naukowe to budżet programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Właśnie ruszył nabór wniosków. O dotacje od 40 do 200 tysięcy złotych mogą się starać zespoły naukowe, pod przewodnictwem pracowników trzech rzeszowskich uczelni.

To złotokap zwyczajny popularny krzew ozdobny. Doceniany nie tylko przez ogrodników, ale przede wszystkim farmakologów. Jest źródłem cytozyny substancji pomagającej w rzucaniu palenia. Jako lek od dziesięcioleci jest ona dostępna w polskich aptekach. Poza Polską jeszcze do niedawna prawie nieznana. Jednym z prekursorów badań nad cytyzyną jest profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Piotr Tutka.

- Robimy badania nad aerozolem z cytyzyną do stosowania w jamie ustnej. Muszę podkreślić, że dotychczas było bardzo trudno uzyskać w Polsce finansowanie na badania nad cytyzyną.

Dzięki grantowi z Podkarpackiego Centrum Innowacji to się zmieniło. 160 tysięcy złotych pozwoli na rozpoczęcie badań i rozpropagowanie ich w środowisku naukowym. Badacze chcą też nawiązać współpracę z firmą farmaceutyczną. Mają pomysł na gotowy produkt. Właśnie takie projekty mają największą szansę na finansowanie. Są oceniane przez ekspertów zewnętrznych, którzy weryfikują potencjał komercjalizacyjny projektu oraz inne parametry, na przykład poziom innowacyjności w stosunku do istniejących na rynku technologii.

W programie mogą wziąć udział zespoły naukowe, pod przewodnictwem pracowników Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego lub Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzenia. Granty są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Podkarpackie Centrum Innowacji finansowo i merytorycznie - wspiera też studentów. W pracowniach Protolab powstał między innymi ten projekt.

Paweł Pszonka - Jest to kolejka autonomiczna na dwuteowniku, która w przyszłości ma pozwolić badać system zarządzania kolejkami oraz jak się nam uda zrobić detekcję zderzenia i wykrywania przeszkody.

Studenci automatyki i robotyki Politechniki Rzeszowskiej zbudowali ten prototyp zupełnie od zera. Kolejka bez ingerencji człowieka zatrzymuje się na wyznaczonych przystankach oraz awaryjnie hamuje, kiedy na torach pojawi się przeszkoda. Została wydrukowana w technologii 3D w pracowniach PCI. Instytucja sfinansowała też całość dotychczasowych prac.

Pracownie Protolab są otwarte dla każdego, kto ma innowacyjny pomysł, ale brakuje mu narzędzi do jego realizacji.

Źródło:
Aktualności