Filmowa wersja legend z Szufnarowej

Małgorzata Bożek 2018-10-21  |  Legendy
UDOSTĘPNIJ:
Filmowa wersja legend z Szufnarowej
Legendy z Szufnarowej doczekały się filmowej wersji. Już nie będą przekazywane z ust do ust, ale będzie mógł je obejrzeć każdy mieszkaniec wioski – jest to możliwe dzięki współpracy dwóch organizacji: Fundacji Rozwoju „Dobre Życie” i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa.

Mieszkańcy Szufnarowej, zwłaszcza ci najstarsi są bardzo przywiązani do miejscowych legend. Niemal w każdym domu znane są opowieści o cudownym źródełku Rozalii oraz mężnym i dumnym rycerzu Szufnarze, który według miejscowych podań miał wybudować na skale Dudniacz okazały zamek. W projekt stworzenia filmowych wersji legend zaangażowała się przede wszystkim młodzież, która przygotowała scenariusze i uczestniczyła w filmowaniu przekazywanych niegdyś z ust do ust legend. W tej o źródełku wystąpiła seniorka, pani Janina Tokarska. W rolę Rusałki strzegącej źródełka, z którego wypływała woda o cudownych, uzdrawiających właściwościach, wcieliła się Ania Rachwał. Wspierali ją koledzy i koleżanki oraz nauczycielka, która opowiedziała młodzieży legendę.

Nad wszystkim czuwał Zenon Petka - prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa , a także uczestnik Akademii Animacji Lokalnej organizowanej przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie” w ramach projektu „Aktywni lokalnie”. To on, wraz z grupą animatorów – panem Bartoszem Gołąbkiem i Łukaszem Dziokiem zadbał o przygotowanie filmujących i aktorów oraz wspólnie z plastyczką przygotował teatrzyk cieni, jako ilustrację do legendy o rycerzu Szufnarze. Nagranie filmu sfinansowane było z funduszu sołeckiego sołectwa wsi Szufnarowa w ramach budżetu Gminy Wiśniowa. Projekcja filmów ilustrujących miejscowe legendy odbędzie się na początku grudnia. Wezmą w niej udział wszyscy mieszkańcy Szufnarowej.

Projekt „Aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Gminy Krasne, Gminy Miejskiej Lubaczów, Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa. Jest realizowany przez Fundację Rozwoju „Dobre Życie".

Źródło:
Aktualności