Za ponad 12 milionów złotych powstała nowa magistrala wodna z Rymanowa do Iskrzyni. Płynie nią uzdatniona woda z ujęcia na zalewie w Sieniawie. Będą korzystali z niej nie tylko mieszkańcy Krosna, ale i 9 okolicznych gmin. Szanse na podłączenie do magistrali mają także kolejne cztery.

Cztery lata temu, krośnieńskie MPGK zmodernizowało Stację Uzdatniania i Ujęcie Wody w Sieniawie. Teraz rozwiązano problem z dostarczaniem jej bez pogorszenia jakości. Stara magistrala z żeliwnych rur była nieszczelna i nie zapewniała bezawaryjnego pompowania wody do Krosna. Nowy rurociąg wykonany jest z żywicy wzmocnionej włóknem szklanym.

16-kilometrową, nową magistralą krośnieńskie MPGK dostarcza wodę dla ponad 120 tys. mieszkańców Krosna i dziesięciu sąsiednich gmin. Zbiornik w Sieniawie stał się teraz głównym ujęciem wody. Do nowej magistrali wodnej mogą podłączyć się mieszkańcy czterech gmin: Rymanowa, Haczowa, Korczyny i Krościenka Wyżnego. W Haczowie już rozstrzygnięto przetarg na budowę gminnego wodociągu.

To oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Bo woda z większości przydomowych studni jest złej jakości, co potwierdzają badania SANEPIDU. Koszt budowy wodociągu w Haczowie to 7 milionów złotych. Jak zapewniają władze gminy - właściciele gospodarstw poniosą tylko koszt przyłącza do gminnej sieci.