Huta Stalowa Wola obchodzi w tym roku 80-lecie powstania. Zakład, będący symbolem Centralnego Okręgu Przemysłowego, świętuje jubileusz pod znakiem zysków - pierwszy raz od wielu lat. Dziś w ramach obchodów w Stalowej Woli zorganizowano konferencję dotyczącą współpracy nauki i przemysłu. Zwieńczeniem będzie niedzielny piknik dla mieszkańców miasta, z którym Huta jest nierozerwalnie związana.

Zamiast strat - deficyt, zamiast przestojów w produkcji, praca pełną parą. Jeszcze dwa lata temu Huta Stalowa Wola borykała się z problemami i liczyła straty. Teraz napędzona rządowymi zamówieniami zaczyna zarabiać. Po chudych latach 90. i dwutysięcznych, kiedy Huta chyliła się ku upadkowi, przełom nastąpił w połowie obecnej dekady. Zmodernizowany i zrestrukturyzowany zakład wszedł w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej - spółki skupiającej krajowe firmy produkujące na potrzeby przemysłu obronnego. Dwa lata temu Huta, już jako producent sprzętu artyleryjskiego, podpisała dwie strategiczne umowy: na sprzedaż dla polskiej armii moździerzy Rak, a następnie wart ponad 4,5 miliarda złotych, co stanowi największy w historii polskiej zbrojeniówki, kontrakt na dostawy armatohaubic Krab. Natomiast rok temu podczas targów przemysłu obronnego w Kielcach stalowowolski zakład zaprezentował swoje najmłodsze dziecko - prototyp Borsuka, czyli bojowego, pływającego wozu piechoty. Projekt "Borsuk" współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach kooperacji przemysłu i nauki Huta podjęła też współpracę z Konsorcjum COP - Tradycja, Obronność, utworzonym przez Politechnikę Rzeszowską, Politechnikę Świętokrzyską, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, do których dołączyły ostatnio Akademie Morskie ze Szczecina i Gdyni.

Właśnie o konkretnych możliwościach i wymiernych efektach takiej kooperacji rozmawiali uczestnicy konferencji "COP potencjałem rozwoju innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia", zorganizowanej w stalowowolskiej filii Politechniki Rzeszowskiej, w ramach obchodów 80-lecia powstania Huty. Ich kulminacją już w najbliższą niedzielę będzie jubileuszowy piknik na placu przed siedzibą zakładu, nierozerwalnie związanego z miastem wspólną historią.