Łyk ekonomii - to projekt realizowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Sami wymyślają, nagrywają i umieszczają w internecie filmiki, w których opowiadają, nie tylko swoim rówieśnikom, o podstawach ekonomii - pieniądzach, podatkach i oszczędzaniu. Przygotowali także plakaty z ekonomicznymi ciekawostkami.

To pomysł 7-osobowej grupy uczniów I i II klas profilu matematycznym i biologiczno-chemicznym. Wszyscy interesują się ekonomią, a swoją pasją postanowili podzielić się z innymi. Swój projekt nazwali "Łyk ekonomii". Dlatego kręcą kilkuminutowe filmiki, do których sami piszą scenariusze i w nich grają, a następnie umieszczają je w Internecie. Poświęcają na to każdą wolną chwilę. Takich filmików powstało już kilka. Uczniowie często w humorystyczny sposób opowiadają w nich czym jest ekonomia i tłumaczą podstawowe jej pojęcia. W kolejnych odcinkach będzie też o pieniądzach, podatkach i inwestycjach. Opowiadają o tym także wymyślone przez uczniów plakaty. Dzięki pomocy Urzędu Miasta Przemyśla wydrukowano ich 150. Zostały rozwieszone w szkołach i na ulicach miasta.

Uczniowska edukacja ekonomiczna realizowana jest w ramach ogólnopolskiej platformy "Zwolnieni z teorii". Swoje projekty społeczne realizuje w całym kraju ponad 6 tysięcy studentów i licealistów. Finał 20 czerwca w Warszawie, będą tam także uczniowie przemyskiego liceum.