W Rzeszowie zainaugurowano akcję Laurka, która ma zachęcić rodziców - za namową ich pociech - do badań profilaktycznych. Inicjatorem wydarzenia jest posłanka do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, we współpracy z Podkarpackim Centrum Usług Dydaktycznych oraz lekarzami i psychologami. Do udziału zgłosiło się ponad 80 przedszkoli z Podkarpacia.

Cel akcji jest jasny: zachęcić dorosłych do badań profilaktycznych. Bo Polacy wciąż korzystają z nich zbyt rzadko i często bagatelizują niepokojące objawy, a choroby cywilizacyjne zbierają obfite żniwo.

Elżbieta Łukacijewska - Co roku przeglądamy samochody, gdy się coś stanie lecimy do warsztatu samochodowego, natomiast gdy nas coś boli często odkładamy to na później.

Akcja laurka, skierowana do przedszkolaków, aby za ich pośrednictwem dotrzeć do rodziców, aby korzystali z badań profilaktycznych, bo one często zapobiegają bezsensownym śmiercią, ratują życie, a dla dziecka nie ma nic wartościowszego niż zdrowi rodzice, w tym roku tę akcję poszerzamy o warsztaty dla wychowawców w przedszkolach. To właśnie oni mają zachęcić najmłodszych do rozmowy z rodzicami o zdrowiu.

Elementem edukacji przedszkolaków jest też konkurs na najpiękniejsze laurki, zachęcające rodziców do badań profilaktycznych. Jego finał odbędzie się 4 czerwca w rzeszowskim Teatrze Maska. Do czwartej edycji akcji Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się! Zgłosiły się 84 przedszkola z całego regionu. Obejmie ona blisko 5 tysięcy dzieci.