Trzydzieściorga dzieci doczekali się rodzice korzystający z zajęć w Akademii Zdrowego Rodzicielstwa przy przemyskiej Caritas. Działająca tam szkoła rodzenia oferuje pomoc specjalistów od naprotechnologii, bioetyki, ale też psychologa, położnych i fizjoterapeutek. Prowadzona jest pod kierunkiem profesora Bogdana Chazana - ginekologa i obrońcy życia, który już od półtora roku pomaga małżeństwom z Podkarpacia nie tylko w leczeniu niepłodności.

- Wspaniałe dziecko, cudowne.
Tak mówi mama, która 9 miesięcy temu urodziła syna - Karola. Nowo narodzone dziecko zmieniło życie nie tylko jej, ale wszystkich tych małżeństw, które przez 8 miesięcy raz w tygodniu chodziły na zajęcia szkoły rodzenia przy przemyskiej Caritas. Akademia Zdrowego Rodzicielstwa stawia sprawę jasno. Uczy, że życie to dar. I należy je szanować od poczęcia.

Te pary i mamy obecne na spotkaniu - wszystkie oczekują bądź urodziły już zdrowe dzieci. Ale nie w każdym przypadku wszystko udaje się od razu. Do Akademii zgłaszają sie rodzice, którzy cierpią wskutek niepłodności. Tu znajdują pomoc m.in. w zakresie naprotechnologii - czyli naturalnego planowania rodzicielstwa. Dzięki temu potomstwa doczekały się małżeństwa, które starały się o dziecko od kilku lat. Rodzina jest ogromna wartością - tego uczy przemyska szkoła.

Tomasz Stec, bioetyk - Małżeństwa chcą żyć sakramentalnie. Doceniają życie, nie ma eugenicznych zabiegów, aborcji, tego uczymy.

Pomoc bioetyka, psychologa, lekarzy, fizjoterapeutów, położnych. To wszytko bardzo się przydaje w czasie ciąży , porodu i potem w powiększonej rodzinie. Szkoła uczy też prawidłowego ojcostwa. I podkreśla ogromną role ojca w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem.

Szkoła Rodzenia przy przemyskiej Caritas nie kończy zajęć z rodzicami w chwili urodzin dziecka. Służy warsztatami z zakresu rodzicielstwa bliskości, prowadzi poradnię laktacyjną, pomaga w diagnostyce rozwoju psychoruchowego dzieci, w razie potrzeby oferuje fizjoterapię dzieci z zaburzeniami. A rodziny w potrzebie Caritas wspiera materialnie.