Forum to okazja do dyskusji o najważniejszych polsko-ukraińskich tematach. Jeden z nich to ukraińscy pracownicy na polskim rynku pracy. Jest ich coraz więcej, a jak wynika z najnowszych danych, rocznie będzie ich przybywać nawet ok. 300 tysięcy. Jak to wpływa na polską gospodarkę i sytuację na rynku pracy?

W niektórych przypadkach, jak przekonuje Andrzej Korkus z firmy zajmującej się rekrutacją pracowników z zagranicy, cudzoziemiec to jedyna szansa na rozwiązanie problemów związanych z sytuacją na polskim rynku pracy. Ukraińskich pracowników systematycznie przybywa, także na Podkarpaciu. To także skutek zmiany przepisów i łatwego teraz dostępu do legalnej pracy w Polsce, a co się z tym wiąże także ochrony prawnej. Coraz więcej Ukraińców inwestuje w Polsce i zakłada tu firmy.

Według raportu Barometru Imigracji Zarobkowej, w Polsce pracuje około dwóch milionów Ukraińców. Do końca roku mogą być trzy miliony. Te liczby rosną też na Podkarpaciu. Co roku liczba wydawanych zezwoleń na pracę wzrasta średnio o dwa tysiące.