Najnowsze polskie osiągnięcia w zakresie Przemysłu 4.0 i rozwiązania IT wspierające automatyzację i robotyzację polskich przedsiębiorstw. Zaprezentowano je w czasie konferencji na Politechnice Rzeszowskiej. Spotkanie było okazją do pokazania m.in. pierwszego polskiego laboratorium szybkiego reagowania CALIBRON, to nowość w skali Europy, którą stworzyła firma z Rzeszowa.

Laboratorium na kółkach to unikatowa w skali Europy konstrukcja o budowie modułowej przeznaczona do pracy w oddalonych obiektach energetycznych - pozwala np. na diagnostykę systemów energetycznych ich naprawę i monitorowanie ich pracy w terenie.

Bogdan Gorzelnik
- Pełna mobilność, praktyczność, zespół doświadczonych ludzi jest w stanie wykonać każdy serwis w zasadzie na każdym obiekcie przemysłowym.

Kalibron to mobilne centrum technologiczne zaprojektowane i zbudowane od podstaw przez rzeszowską firmę, nowoczesny produkt który może funkcjonować w elektrowniach czy rafineriach. Wykonując pomiary elektryczne dostarcza informacje o stanie technicznym instalacji i urządzeń silniczków, czy generatorów. A to kolejne urządzenie pokazywane po raz pierwszy w Polsce. Pierwsza polska przemysłowa drukarka 3D oparta o selektywne spiekanie proszków polimerowych.

Maciej Patrzałek - Obrazowo mówiąc wsypujemy proszek zatomizowany do urządzenia przypominający cukier puder i z tego proszku pod wpływem spieku laserem tworzymy dowolną geometrię i ta geometria, czyli detal, który tworzymy w urządzeniu jest w pełni homogeniczny, czyli rozcinając go w osi mamy pełną strukturę wewnątrz detalu.

Urządzenie miało premierę światową na targach w Niemczech, gdzie wzbudziło ogromne zainteresowanie. W jego stworzenie zaangażowanych było 30 osób, firma od 10 lat współpracuje z Politechniką Rzeszowską. Już ma pierwsze zamówienia między innymi z Singapuru. Laboratorium mobilne kalibron powstało na Podkarpaciu, to jest projekt współfinansowany z UE i realizowany w Rzeszowie.

Podczas konferencji przedstawione zostały również rozwiązania IT w zakresie wsparcia transformacji cyfrowej automatyzacji i robotyzacji polskich przedsiębiorstw. Konferencja miała formę warsztatów i jest elementem III Krajowej Konferencji Szybkie Prototypowanie.