Duże inwestycje w szpitalu powiatowym w Leżajsku. Ponad 27 milionów złotych będą kosztować: nowy blok operacyjny oraz lądowisko dla śmigłowców. Placówka kupi też nowoczesny sprzęt zabiegowy i diagnostyczny oraz doposaży oddział ratunkowy.

Tak blok operacyjny w leżajskim szpitalu wygląda teraz: małe sale, ciasne korytarze i stary sprzęt. Do tego blok zlokalizowany jest na piątym piętrze, co dodatkowo utrudnia pracę lekarzom. A tak wygląda powstający właśnie nowy blok. 1500 metrów kwadratowych, na których powstaną 4 sale operacyjne, zakład diagnostyki obrazowej, centralna sterylizatornia i sala pooperacyjna.

Różnica jest kolosalna. Te pomieszczenia spełniają wszystkie aktualne wymogi sanepidowskie. Budowa nowego bloku operacyjnego była konieczna, żeby spełnić normy wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia. Inaczej odziały chirurgii, ortopedii, traumatologii i ginekologii nie mogłyby by dalej funkcjonować. To co najbardziej cieszy lekarzy i pacjentów to nowy sprzęt, w który blok zostanie wyposażony.

Całe sale operacyjne z pełnym wyposażeniem, z endoskopami, z histeroskopami, z nowymi torami wizyjnymi i pełnym nowym sprzętem na sale operacyjne. Dzięki tym zakupom szpital z pewnością zyska w oczach pacjentów. Będą na przykład możliwe operacje wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Z kolei do zakładu diagnostyki obrazowej trafi rezonans magnetyczny, którego dotychczas w szpitalu nie było. Zgodnie z terminem inwestycja ma się zakończyć w połowie sierpnia.

Obecnie trwają prace nad instalacjami sanitarnymi, elektrycznymi, a w najbliższym tygodniu planujemy rozpocząć pracę nad instalacjami gazów medycznych oraz montaż centrali wentylacyjnych. Koszt nowego bloku to około 23 milionów złotych. Kolejne 4 miliony pochłonie budowa lądowiska dla śmigłowców medycznych oraz doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Spośród Szpitali Wojewódzkich największe dotacje dostały: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie - ponad 36 mln (na rozbudowę hematologii i nefrologii) i ponad 20mln (na kompleksowe leczenie chorób płuc) Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - ponad 33 mln złotych (m.in. na modernizację bloku operacyjnego) oraz Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu - ponad 29 mln (na poprawę dostępności do leczenia onkologicznego). Pieniądze dla szpitali powiatowych zostały podzielone między 19 placówek. Głównie z przeznaczeniem na zakup nowego sprzętu oraz modernizację bloków operacyjnych i szpitalnych oddziałów ratunkowych.