To ważna informacja dla firm, zwłaszcza tych najmniejszych, które są płatnikami VAT. Do 26 lutego muszą one złożyć w ministerstwie finansów rejestr takich transakcji, czyli Jednolity Plik Kontrolny. Resort przygotował dla mikroprzedsiębiorców specjalną, bezpłatną aplikację: e-mikrofirma, która ma w tym pomóc. To kolejny sposób na uszczelnianie systemu podatkowego.

Adam Wize prowadzi sklep ze zdrową żywnością. Od nowego roku, podobnie jak około 1,5 mln mikroprzedsiębiorców działających w Polsce musi wysyłać do Ministerstwa Finansów tzw. Jednolity Plik Kontrolny VAT, czyli rejestry transakcji VAT. Wcześniej taki obowiązek miały tylko duże, średnie i małe firmy. Właściciele jednoosobowych firm nie muszą jednak wysyłać pliku osobiście. Biura rachunkowe zajmujące się księgowością dla mikroprzedsiębiorców przekonują, że nowe przepisy nie muszą oznaczać podwyżek.

Tak naprawdę niewiele to zmieniło, bo JPK jest wyciągiem z prowadzonych ewidencji. Każdy podmiot musi prowadzić określone ewidencje Problem może pojawić się gdy mikorprzedsiębiorca rozlicza się sam, a zwłaszcza, gdy korzystał jedynie z tradycyjnych formularzy. Jeśli nadal chce być płatnikiem VAT, papier musi zastąpić komputerem. Inaczej nie da się wysyłać JPK. Dlatego Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację e-mikrofirma, do tworzenia i wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Rozpoczęło też kampanię informacyjną dla mikroprzedsiębiorców, bo pierwszy wykaz - za styczeń - ma trafić do fiskusa do 26 lutego.

Powołano specjalną stronę JPK.mf.gov.pl, na której zawarliśmy wszystkie informacje związane z obsługą JPK. W ubiegłym roku dzięki uszczelnianiu podatku VAT do budżetu wpłynęło o 30 mld zł więcej niż w 2016 roku, a dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu resort okrył puste faktury na ponad 2 mld zł.