W hangarach specjalizującej się w serwisach technicznych największych samolotów pasażerskich firmy Linetech w podrzeszowskiej Jasionce praktyki zawodowe rozpoczęli przyszli mechanicy lotniczy. Szkolą się zarówno coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy specjaliści, ale też ich nauczyciele. Wszystko dzięki unijnemu wsparciu i projektowi "Zawody przyszłości".

W tym zawodzie oprócz pasji niezwykle ważne są bardzo konkretne umiejętności, których nie da się wyczytać z najlepszych nawet podręczników zawodowych. Zaczynają od rzeczy najprostszych - mycia, czyszczenia i konserwacji, ale podczas kilkuset godzin praktyk, w przypadku uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, będzie ich 450 w ciągu 3 lat nauki, będą pracować przy awionice i silnikach. Dlatego klasy patronackie mają rozbudowany system praktyk oraz autorskie programy nauczania, tworzone wspólnie z firmą Linetech - specjalizującą się w serwisach i przeglądach technicznych Aerbusów czy Boeingów. I właśnie na to liczy Linetech - firma, która wciąż szuka pracowników i zdaje sobie sprawę jak długi i skomplikowany jest proces ich kształcenia.

Mechanik lotniczy to zawód deficytowy, a specjaliści z licencją są poszukiwani na całym świecie i bardzo dobrze opłacani. Projekt realizowany ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego jest zatem szansą dla najlepszych na dobrą i stabilną przyszłość zawodową.