Obchody tego wyjątkowego także dla wnuków dnia rozpoczęły się już wcześniej, a potrwają do jutra. W Rzeszowie w tym roku wyjątkowym prezentem od przedszkolaków dla ukochanych babć są promienne laurki czyli życzenia z zaproszeniem na badania mammograficzne. Wszystko w ramach akcji wymyślonej przez studentów radiologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dzieci z przedszkola nr 33 w Rzeszowie do tej akademii przygotowywały się kilka tygodni. Po to, żeby zaprezentować się jak najlepiej z wierszami, piosenkami i tańcami i w ten sposób podziękować babciom za to jakie są.

W tym roku razem z własnoręcznie wykonanymi włóczkowymi serduszkami wszystkie babcie dostały od swoich wnuków - przedszkolaków specjalne laurki przygotowane przez studentów koła naukowego radiologów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można powiedzieć, że to laurki przypominajki.

Raz na dwa lata takie badania są darmowe dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ale mimo kolejnych kampanii i akcji decyduje się na nie tylko 40 procent pań. W tym przypadku motywacją są nie tylko wnuki, ale także nagrody, które można wygrać. Wszystkie panie, które zrobią badanie i do końca maja prześlą potwierdzenie do organizatorów akcji - 1 czerwca w Dniu Dziecka wezmą udział w losowaniu nagród. A to jak pokazuje przykład mammograficznej loterii prowadzonej już przez rzeszowski ZOZ nr 2 - działa. A przy okazji za każdym razem pomaga we wczesnym wykryciu groźnych zmian, które trzeba zacząć jak najszybciej leczyć.