Ponad pół tysiąca działaczy PiS i sympatyków tej partii z całego województwa przyjechało do Rzeszowa na spotkanie noworoczne z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Była okazja do podsumowań, ale i rozmów o planach na rok 2018, w którym wyzwaniem są wybory samorządowe. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił o szansie jaką może dać Podkarpaciu specjalny program dla Bieszczadów, a marszałek Sejmu między innymi o planie budowy w Ustrzykach Dolnych Centralnego Ośrodka Sportu.

Podsumowując ubiegły rok marszałek Sejmu Marek Kuchciński dziękował za zaangażowanie w pracę dla Podkarpacia. Także, jak mówił na rzecz dobrej zmiany w Polsce. Wyliczał, że badania pokazują największy od 2007 roku poziom optymizmu społecznego, jednocześnie zwracał uwagę na wyzwania w roku wyborów samorządowych.

Marszałek zapewniał o wparciu rządu dla działań prorozwojowych na Podkarpaciu - dzięki nim już wcześniej - jak wyliczał - udało się np. stworzyć nowe szanse dla Huty Stalowa Wola, czy Autosanu. A kilka dni temu w Warszawie zapadła decyzja o budowie Centralnego Ośrodka Sportu w Ustrzykach Dolnych. O szansach dla tej części regionu mówił też minister Jerzy Kwieciński.

Minister chce aby obok programu dla Śląska był to drugi flagowy program na poziomie regionalnym w kraju. Podsumowując ubiegły rok wojewoda mówiła o wsparciu społecznym dla mieszkańców Podkarpacia.

Marszałek Władysław Ortyl wyliczał że samorząd województwa zakończył rok z rekordowym wykorzystaniem funduszy unijnych z nowego budżetu Wspólnoty. Tylko przedsiębiorcy sięgnęli po 325 milionów złotych. Marszałek wyliczał, że ponad miliard 170 milionów złotych trafi na inwestycje drogowe m.in. na budowę 15 obwodnic miast, a 540 milionów złotych do szpitali. Wyzwania kolejnej kadencji to miedzy innymi kontynuacja budowy drogi S19, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, rozwój połączeń cargo z lotniska w Jasionce, czy budowa Interaktywnego Centrum Nauki Łukasiewicz.

Uczestnicy noworocznego spotkania w 155 rocznice wybuchu Powstania Styczniowego oddali dziś także hołd jego bohaterom. Złożyli kwiaty i wieńce na starym cmentarzu w Rzeszowie pod wybudowanym w 1886 roku pomnikiem Powstańców Styczniowych.