Rekordowa Dotacja Konserwatorska z Regionalnego Programu Operacyjnego na ratowanie zabytkowego kościoła w Kańczudze koło Przeworska. 3 miliony złotych pozwolą na odrestaurowanie zabytkowych ołtarzy, cennych gdańskich mebli ale przede wszystkim na prace konserwatorskie w Kaplicy Matki Bożej i kaplicy Świętej Anny, gdzie odkryto niezwykle cenne renesansowe polichromie.

Gotycki kościół w Kańczudze został przebudowany na początku XVII wieku. Prace przy jego renowacji trwają już kilkanaście lat. Parafia zaczęła od remontu fundamentów, dachu i elewacji, teraz rozpoczął się ich najtrudniejszy etap - w zabytkowych wnętrzach.

Maciej Filip - Odsłaniamy najstarsze malowidła spod wielu nawarstwień, w wielu miejscach. Są to grube tynki, nawet do 10 centymetrów i pod spodem są polichromie XVII-wieczne, miejscami bardzo dobrze zachowane. To efekt prac poprzedniej ekipy konserwatorskiej, prezbiterium wygląda teraz prawdopodobnie tak jak trzysta lat temu po wybudowaniu kościoła.

Zespół Macieja Filipa od ubiegłego roku pracuje nad tym by dawny blask odzyskała znajdująca się obok kaplica Matki Bożej. Tu także pod późniejszymi przemalowaniami odkryto oryginalne zdobienia ścian. Są odsłaniane milimetr po milimetrze. Na dole na razie efekty zabiegów konserwatorów przesłaniają rusztowania. Aby je zobaczyć wychodzimy na wysokość kilkunastu metrów pod kopułę kaplicy-trudno uwierzyć że jeszcze niedawno polichromie zakrywały spękane i zalane wodą opadową tynki.

Aneta Filip - Mamy w tej chwili etap zakończonej kopuły, to kaplica renesansowa, mamy renesansowe warstwy i późniejsze. Widzimy medaliony XIX-wieczne w obramieniach sztukatorskich, odtworzonych na podstawie listew renesansowych zachowanych tutaj podziałów.

Prace przy renowacji kaplicy współfinansowane m.in. przez Ministerstwo Kultury i wojewódzkiego konserwatora zabytków potrwają do końca roku, jednocześnie dzięki rekordowej dotacji na 2018 rok, czyli trzem milionom złotych z RPO możliwe będą prace na największą w historii kościoła skalę.

Odrestaurowane zostaną ołtarze, a także całe wyposażenie między innymi zabytkowe gdańskie meble, w tym ławy zdobione herbami Ostrogskich, Lubomirskich i Kostków. W styczniu ruszą prace w kaplicy Świętej Anny tu także konserwatorzy postawili sobie za cel przywrócenie oryginalnego wyglądu tej części kościoła.