Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem papierosami z przemytu. Towar z Ukrainy trafiał najpierw do Polski, w tym na Podkarpacie, a następnie był wywożony do Włoch. Zatrzymano 6 osób, według szacunków na ich działalności Skarb Państwa mógł stracić ponad 2 miliony złotych.

O 6.00 rano funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej weszli do domów i mieszkań osób podejrzewanych o udział w grupie przestępczej. Na posesji jednego z członków znaleziono kartony papierosów bez polskich znaków akcyzy. Część towaru była ukryta w domu, część w pomieszczeniach gospodarczych. Do przeszukania wykorzystano także psa Krajowej Administracji Skarbowej w Przemyślu.

Grupa składała się z sześciu osób, każda osoba miała wyznaczoną rolę. U jednej były przechowywane wyroby akcyzowe przemycane przez granicę, następnie kolejne osoby wywoziły towar w głąb kraju i dalej na teren Włoch. Grupa działała na terenie czterech województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i łódzkiego.

Jej liderem był 57-letni rolnik z powiatu lubaczowskiego. W czasie przeszukań zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, a także samochód służący do przewozu papierosów. Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszały zarzuty.

Marta Pętkowska, Prokuratura Okręgowa w Przemyślu - Przyznali się do zarzucanych im przestępstw udziału w grupie przestępczej i popełniania przestępstw karno-skarbowych. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze jak dozór policji czy zakaz opuszczania kraju.

Według szacunków grupa wprowadziła do nielegalnego obrotu co najmniej 131 tysięcy paczek papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości granicznej przyznają, że rozpracowanie takich grup trwa często wiele miesięcy. Dla członków grupy - handel nielegalnymi papierosami - stał się stałym źródłem dochodu.

Marta Pętkowska, Prokuratura Okręgowa w Przemyślu - Tereny przygraniczne jest to miejsce, które sprzyja ujawnianiu, a przede wszystkim popełnianiu przestępstw karno-skarbowych. Działają w tym zakresie zarówno osoby prywatne, które dzięki temu mogą sobie dorobić do skromnych pensji, albo w ogóle uzyskiwać jakieś środki finansowe, jednak największym zagrożeniem jest działanie grup przestępczych.

To już druga w ostatnich dniach rozbita grupa przestępczą. W ubiegłym tygodniu pod Jarosławiem zlikwidowano nielegalną wytwórni melasy tytoniowej do fajek wodnych. Na miejscu znaleziono profesjonalną linię produkcyjną i 7,5 tony gotowego produktu. Zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.