Michał Korkosz - bloger kulinarny z Rzeszowa jako pierwszy Polak w historii zdobył aż dwie nagrody w prestiżowym amerykańskim konkursie na najlepszą fotografię kulinarną. Gala rozdania nagród Saveur odbyła się w Charleston, w Karolinie Południowej.

W tym roku do amerykańskiej nagrody Saveur zgłoszonych zostało 30 tys. kandydatów z całego świata. Nominacje otrzymało 72 blogerów, w 12 kategoriach. W jednej z nich fotografii kulinarnej Michał Korkosz, został podwójnym laureatem. Zdobył nagrodę: redakcji i czytelników.

Jak początkującemu blogerowi z Rzeszowa udało się zdobyć międzynarodowy rozgłos? Wszystko zaczęło się od założenia bloga kulinarnego rozkoszny.pl.
- Nie chciałem, żeby moje pomysły czy to, co ugotuje zniknęło gdzieś w głębi mojej pamięci, czy w dysku komputer,a jeśli chodzi o zdjęcia. Założyłem bloga, żeby to była taka biblioteka, taka książka kulinarna moja własna, gdzie będę mógł zawsze po nią sięgnąć, ale także moi znajomi czy rodzina też będą mogli podglądnąć co ja robię.

Michał na własnym blogu kulinarnym udowadnia, że jedzenie może być dziełem sztuki. Dziewiętnastolatek z Rzeszowa gotuje już od 10 lat. W kuchni ceni sobie wyszukany smak, wiedzę i kreatywność. A najbardziej lubi przygotowywać słodkości.