Na cmentarzu w Hruszowicach w gminie Stubno stanął krzyż upamiętniający "sprawiedliwych Ukraińców, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów". Wcześniej był elementem nielegalnego pomnika upamiętniającego UPA, rozebranego w kwietniu decyzją Urzędu Gminy. Do tej pory udokumentowano ponad półtora tysiąca przypadków ratowania Polaków przez Ukraińców. W ten sposób udało się ocalić co najmniej trzy tysiące osób. Ponad 400 Ukraińców za taką pomoc zapłaciło życiem.

Pomnik w Hruszowicach powstał nielegalnie w 1994 roku z inicjatywy byłych członków UPA z Polski i Ukrainy. Dwa lata temu nieznani sprawcy usunęli z pomnika tablice sławiące formacje, a pod koniec kwietnia tego roku członkowie Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień rozebrali postument, którego elementem był metalowy krzyż w łuku chwały zwieńczonym godłem Ukrainy.

Staraniem członków Społecznego Komitetu, odnowiony i postawiony na miejscu zburzonego pomnika krzyż został poświęcony jak głosi napis na tabliczce "Ukraińcom, którzy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęli z rąk UPA, ratując Polaków od zagłady". Podpisane: "Wdzięczni Polacy".

Po uroczystości poświęcenia krzyża na cmentarzu w Hruszowicach przedstawiciele Kresowian z Przemyśla dziękowali przewodniczącemu Społecznego Komitetu, Markowi Kulpie, za inicjatywę upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców.