To wynik nieco gorszy od tego z ubiegłego roku. Nasze województwo jest na trzecim miejscu w kraju pod względem zdanych matur. Najlepsze w rankingu rzeszowskich szkół średnich okazało się I LO w Rzeszowie. Statystyki od lat pokazują, że maturzyści najlepiej radzą sobie z językiem polskim, a trochę gorzej jest z matematyką.

Ostatnia noc była dla maturzystów bardzo stresująca. Wyniki egzaminu można było sprawdzać od północy na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Większość absolwentów przyszła dziś odebrać świadectwa już wiedząc jaki maja wynik ale byli też tacy którzy poznali go dopiero dzisiaj rano. Patrycja Węglarz z I LO większość przedmiotów zdała na około 90 procent.

Przed Patrycją już tylko egzamin wstępny na wymarzony kierunek-organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Nieco mniej szczęścia miał Emil, który marzy o medycynie. Przedmioty podstawowe zdał bardzo dobrze, ale obawia się, że zabrakło mu kilku punktów z biologii i chemii by dostać się na ten prestiżowy kierunek. Mimo to nie poddaje się.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie wyniki matur co roku są zadowalające, a tegoroczne są lepsze niż te z ubiegłego roku.

A jak wypadła matematyka-królowa nauk, która od zawsze sieje postrach wśród maturzystów? Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego nie mieli z nią problemu.

Na Podkarpaciu do egzaminu maturalnego przystąpiło ponad 17 tysięcy uczniów. Zdało 13 258 uczniów czyli 78 procent. Nie zdał średnio co 5 maturzysta z czego ponad 2 i pół tysiąca może przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Średni wynik egzaminu z języka polskiego to 54 punkty na poziomie podstawowym i 44 na rozszerzonym. Średni wynik z matematyki to 55 punktów z podstawy i 38 z rozszerzenia.