W Sanoku odtworzono ślub króla Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Monarcha ożenił się dokładnie 600 lat temu w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Napisał o tym Jan Długosz. Wydarzenie zrekonstruowano po raz kolejny, dokładnie według przekazu kronikarza.

W miejscu w którym kiedyś stał kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła dziś jest plac jego imienia. Właśnie na nim grupa historyków-pasjonatów odtworzyła ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Oboje mieli już za sobą inne związki małżeńskie. Jagiełło dwa, zaś Granowska trzy.

Uczestnicy rekonstrukcji historycznej wcielili nie tylko w role nowożeńców, ale też arcybiskupa lwowskiego Jana, który udzielał ślubu. W ceremonii uczestniczyła księżna mazowiecka Anna i kwiat rycerstwa polskiego zasłużonego pod Grunwaldem, między innymi: Dobiesław z Oleśnicy, Mikołaj Kmita herbu Szreniawa czy Jaksa z Targowisk. Po ceremonii ślubu, weselny orszak królewski przeszedł na zamek sanocki. Tu ucztowano. Z zamkowego moździerza strzelano na wiwat, a rycerze stanęli w turniejowe szranki na cześć pary królewskiej. Majestat Władysława Jagiełły, jak przed sześcioma wiekami, podnosi prestiż grodu nad Sanem i jest zarazem atrakcją turystyczną, o którą zadbał w tym roku Urząd Miasta oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.