"Przyjazny dom" to najnowszy projekt Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, którego realizacja rozpoczęła się na Podkarpaciu. Każdy chętny będzie mógł skorzystać z dotacji i preferencyjnego kredytu na wymianę pieca na bardziej ekologiczny oraz bezpłatnych porad, jak zmodernizować dom, by rachunki za ogrzewanie było mniejsze. To część walki ze smogiem, który coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom Podkarpacia.

Na początku stycznia w Rzeszowie widoczność ograniczała nie mgła, ale wiszący nad miastem smog. Z podobnymi problemami tej zimy zmagał się także Przemyśl, Mielec, Krosno i Jasło. Powód jest ten sam - spaliny z aut i zanieczyszczenia wydobywające się z domowych pieców, opalanych często najgorszymi gatunkami węgla, a nawet śmieciami. Do atmosfery dostają się wówczas trujące związki siarki, azotu i tzw. pyły zawieszone. W wielu miejscach normy były przekroczone nawet o 300 procent.

W walce ze smogiem mają pomóc najnowsze programy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. To zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, by likwidowały małe kotłownie i podłączały budynki do miejskich sieci ciepłowniczych. A mieszkańcy prywatnych domów wymieniali piece na te bardziej oszczędne i ekologiczne.

Przyjmowanie wniosków o takie wsparcie zacznie się 8 maja. Do wykorzystania na Podkarpaciu jest kilka milionów złotych. Bezpłatnie można natomiast skorzystać z porad doradców energetycznych, którzy podpowiedzą samorządom, firmom i osobom prywatnym jak zmodernizować budynki. Na tego typu inwestycje także można skorzystać z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na przykład Przemyśl dostał już ponad 7 milionów złotych na termomodernizację trzech szkół, miedzy innymi internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. Budynek zostanie ocieplony, wymienione zostaną wszystkie okna, a na dachu zamontowane panele fotowoltaiczne. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie zmniejszą się o połowę.